تا زمان ابلاغ اساسـنامه هـا و دسـتورالعمل های مصوب توسط وزیر جهاد کشاورزی، ساختار فعلی نظام صنفی کشاورزی و اساسنامه و دستورالعملهای موجود لازم اجرا می باشد.
    رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان مركزی تعاون روستایی ایران:نظام صنفی كشاورزی، شاكله مردم سالاری بخش كشاورزی است

در كشور بیش از پنج دهه است كه برای سازماندهی صنوف، قانون داریم. اما در طول این دوره حتی یك واحد كشاورزی هم پروانه نگرفت و همه اقدامات و تمهیدات نظام صنفی كشور بر سازماندهی صنوف شهری تمركز یافت و از سازماندهی صنوف مشاغل كشاورزی، عبور و غفلت شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نظام صنفی كشاورزی، رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان مركزی تعاون روستایی ایران در جلسه هیات عمومی و شورای مركزی نظام صنفی كشاورزی كشور با بیان این مطلب گفت: یکی از اقدامات خوب دولت و مجلس شورای اسلامی در سال 80 اقدامات و مصوبات جهت ساختار سازی برای بخش كشاورزی بود. از جمله آنها تأسیس سازمان نظام مهندسی و منابع طبیعی كشور در همان سال‌ها اتفاق افتاد و دولت مکلف شد برای نظام صنفی کشاورزی برابر قانون نظام صنفی کشور، آیین‌نامه تدوین و اجرا نماید.

مهندس حسین صفایی افزود: تصویب آیین‌نامه کاری زمان‌بر بود، چرا که مدعیانی وجود داشتند که می گفتند بخش کشاورزی نیازمند صنف نیست و تدوین و تصویب آیین‌نامه اجرایی که از سال 82 آغاز شد تا 86 یعنی 4 سال تصویب آن در دولت وقت طول کشید. سرانجام سال 86 آیین‌نامه اجرایی تصویب و در سال 87 برای اجرا ابلاغ و مقدمات آن برای اجرا در وزارت جهاد کشاورزی فراهم شد. مطابق ماده 40 آیین نامه نظام صنفی كشاورزی، وزارت جهاد كشاورزی مكلف شده بود كه نسبت به انجام اصلاحات با مشاركت همه ذینفعان اقدام كند. این آیین نامه در طی هشت جلسه موثر با نمایندگان چندین دستگاه در كمیته فرعی كمیسیون اجتماعی دولت مورد بحث كارشناسی قرار گرفت و این در حالی بود که دوباره مقاومت‌هایی در بحث تداوم فعالیت نظام صنفی كشاورزی به‌ وجود آمد. در حالی كه بیش از چهار هزار شاغل در بخش كشاورزی وجود دارد.

وی اظهار داشت: امروز همه 32 استان کشور و شهرستان های كشور به استثنای شهرستان های جدیدالتاسیس، نظام صنفی كشاورزی دارند و سال 93 در 320 شهرستان و استان کشور انتخابات نظام صنفی برگزار شد.

رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان مركزی تعاون روستایی ایران همچنین در ادامه از تشكیل اتاق اصناف كشاورزی در استان ها و شهرستان ها با هفت اتحادیه تخصصی در ساختار جدید این نظام خبر داد.

صفایی گفت: نظام صنفی كشاورزی، شاكله مردم سالار و دموكراتیك دارد و خود كشاورزان به طور مستقیم نمایندگان خود را كه از خود آنها هستند انتخاب می كنند و دولت، آنها را بر اساس قانون به رسمیت می شناسد.

وی تاكید كرد: در ستاد كشور تلاش شده است كه آیین نامه نظام صنفی كشاورزی،‌اصلاح و تقویت شود و نهاد نوپای نظام صنفی كشاورزی به جایگاه ویژه خود ارتقاء‌ یابد.

صفایی در پایان اضافه نمود: در سه سال گذشته به منظور تبیین جایگاه و نقش و كاركرد نظام صنفی كشاورزی بیش از 100 جلسه تخصصی برگزار كرده ایم و امیدواریم كه در این مرحله جدید پیش رو، هر چه زودتر آیین نامه نظام صنفی كشاورزی در كمیسیون تخصصی هیات وزیران مورد تصویب قرار بگیرد و تیم جدید هیات مدیره نظام صنفی كشاورزی كشور در پیشبرد اهداف این نظام با توجه به اهمیت بخش كشاورزی با برنامه و تلاشی مضاعف گام بردارند.