(نظام صنفی،خبرگان کشاورزی، هماهنگی و حمایتی، انجمنها و فدراسیونهای تخصصی بخش کشاورزی)

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

اسلاید شو

وضعیت آب و هوا

هدایت به بالای صفحه

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
کد جست و جوی گوگل   گوگل کد سرچ

صفحات جانبی

نویسندگان

آمار وبلاگAdmin Logo
themebox Logo


نویسنده :
تاریخ:دوشنبه 30 آذر 1394-08:30 ق.ظ

گفت و گو با رئیس گروه سازماندهی و ساماندهی تشكل ها و صنوف كشاورزی در باره مجامع نظام صنفی كشاورزی

مجمع عمومی در همه ساختارها و تشکل های غیردولتی و مردمی، عالی ترین ركن است كه از اجتماع اعضای آن ساختار به منظور انتخاب ارکان، تصمیم گیری در خصوص تصویب خط مشی ها، سیاست ها و برنامه های سالانه، تصویب ترازنامه، بررسی گزارش عملکرد هیأت مدیره و همچنین دستورالعمل های اجرایی تشکیل می گردد.

مباحثی که پیرامون مجمع عمومی و انواع آن، نحوه تشكیل و برگزاری مجمع، حد نصاب لازم برای رسمیت جلسه، شرط حضور اعضا در جلسه و هرآنچه باید در مجامع رعایت گردد و سوال های دیگر موجب افزایش سطح آگاهی و توانمندی ارکان و اعضای نظام صنفی و آشنایی بیشتر آنها با فرآیند برگزاری مجمع خواهد شد.

آقای نصرتعلی كرمی مقدم رئیس گروه سازماندهی و ساماندهی تشكل ها و صنوف كشاورزی دفتر امور تشكل های كشاورزی، پاسخگوی سوال های ما و سوال های مطرح شده از سوی كاربران محترم در این ارتباط بوده است كه در پی می آید:

 

آقای كرمی مقدم، در ابتدا خوب است كه آخرین آمار نظام های صنفی کشاورزی كه تاكنون تشكیل شده اند و نسبت به برگزاری مجمع و انتخابات اقدام نموده اند را بیان كنید؟

تا زمان حاضر در 413 شهرستان از 432 شهرستان، و در 32 استان و همچنین کشور نظام صنفی كشاورزی تشكیل و مجمع عمومی انتخابات اعضای هیات مدیره و بازرس دور دوم  در سطح 350 شهرستان، 32 استان و کشور نیز برگزار شده است.

 

جلسات هیات مدیره نظام صنفی كشاورزی شهرستان هر چند وقت یكبار می باید تشكیل شود؟ به طور ماهیانه برگزار می شود؟

خیر. جلسات هیات مدیره نظام صنفی شهرستان هر دو هفته یكبار تشكیل و با حضور اكثریت اعضاء‌ رسمیت می یابد.

 

بین نشر آگهی و تاریخ تشکیل مجمع، چه زمانی در نظر گرفته می شود؟

از تاریخ دعوت تا تشكیل مجمع عمومی و نیز بین دو مرحله مجمع باید حداقل 10 روز فاصله باشد و حداكثر این فاصله نباید از 45 روز بیشتر شود.

 

و زمانی كه انتخاب اعضای هیأت مدیره و بازرس دستور کار جلسه باشد، چگونه است؟

زمانی که انتخاب اعضای هیأت مدیره و بازرس دستور کار جلسه باشد، به منظور فرصت لازم به داوطلبین جهت اعلام کاندیداتوری و ارسال مدارک مربوطه، حداقل فاصله 30 روز است.

 

دعوت كنندگان مجمع، موضوع، مکان، زمان و تاریخ تشكیل مجمع عمومی را به چه مراجعی ارائه می دهند؟

باید حداقل 10 روز قبل از تشكیل جلسه دعوتنامه ای به نظام صنفی کشاورزی استان و جهاد كشاورزی شهرستان (تعاون روستایی) به عنوان مسئول دبیرخانه شهرستانی برای هماهنگی حضور نمایندگان دستگاه های ذیربط شامل: جهاد کشاورزی- دادگستری - کار، تعاون و رفاه اجتماعی - صنعت معدن تجارت و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان و دبیرخانه استانی جهت حضور و نظارت بر فرآیند برگزاری مجمع عمومی ارسال نماید.

لازم به یادآوری است که نمایندگان دستگاه های اجرایی در جلسه مجمع عمومی فاقد حق رای هستند.

 

آیا حد نصاب تشكیل مجمع عمومی عادی با مجمع فوق العاده یكی است؟

نصاب مجمع عمومی عادی و فوق العاده هیچ فرقی با یكدیگر ندارد، اما تعداد آرا در تصمیمات و مصوبات آنها با هم متفاوت بوده و تصمیمات آن با رای دو سوم حاضران دارای اعتبار است.

 

نحوه رای گیری در مجامع به چه نحوی است؟

اخذ رای در جلسات مجمع عمومی به صورت علنی است. مگر در مورد انتخاب هیات مدیره و بارزس و سایر مواردی كه مجمع تصویب نماید، كه به طور كتبی و مخفی خواهد بود.

 

ملاك حد نصاب قانونی در مجامع عمومی نظام صنفی چه چیزی است؟ یعنی آیا هر کشاورزی که دارای پروانه فعالیت نظام صنفی باشد می تواند در مجمع شرکت نماید؟

ملاك حد نصاب قانونی در مجامع عمومی اعضایی است که حق عضویت سالانه را پرداخت نموده و دارای پروانه فعالیت معتبر و تمدید شده از نظام صنفی مربوطه باشند. لذا نمایندگان دستگاه های اجرایی در تعیین حد نصاب قانونی مجمع محاسبه نخواهند شد. 

 

 

در مورد موضوع وكالت دادن سوال هایی مطرح است.آیا امكان وكالت دادن اعضا به یكدیگر در جلسات مجمع عمومی شهرستان و استان وجود دارد؟

هریک از اعضای نظام صنفی شهرستان می تواند وکالت یکی از دیگر اعضا را بصورت کتبی بر عهده بگیرد. ولی در مجمع عمومی نظام صنفی استان و هیأت عمومی و شورای مرکزی وکالت ممنوع می باشد.

 

 

برای برگزاری مجمع، دبیرخانه استانی و شهرستانی كه در تعاون روستایی شهرستان و استان مستقر هستند پیش بینی شده است. وظایف این دبیرخانه ها برای برگزاری مجمع چیست؟

دریافت و ثبت درخواست، مدارک و اسناد داوطبین از نظام صنفی جهت تعین صلاحیت نهایی آنها، ارسال دعوتنامه به دستگاه های اجرایی مرتبط جهت حضور در جلسه مجمع عمومی، بررسی مستندات مرتبط با برگزاری مجمع، کمک به تکمیل فرمهای مربوطه حین برگزاری مجمع، ارسال مدارک و مستندات به دبیرخانه مافوق جهت صدور پروانه تاسیس نظام صنفی توسط جهاد کشاورزی و یا ثبت تغییرات هیأت مدیره و بازرس نظام.

 

آیا دبیران اجرایی غیر عضو هیأت مدیره و یا غیر عضو نظام صنفی نیز در جلسات مجمع دارای حق رأی و حق اظهار نظر هستند؟

 خیر.

 

چرا؟

همانگونه که قبلا گفته شد تنها اعضایی که حق عضویت  پرداخت نموده و یا دارای پروانه فعالیت معتبر از نظام صنفی باشند، دارای حق رای هستند.

 

اگر شرایط به گونه ای باشد كه ناظرین دستگاه های اجرایی در جلسات مجمع عمومی شهرستان و استان حضور نداشته باشند، مجمع می تواند برگزار شود؟

بلی، در صورتی که نظام صنفی دعوتنامه را طبق مهلت مقرر (ده روز قبل از برگزاری) به دبیرخانه شهرستانی و یا استانی نظام صنفی برای هماهنگی با دستگاه ها ارسال کرده باشند و نمایندگان آنها حضور نداشته باشند برگزاری مجمع عمومی بلامانع خواهد بود.

 

ارسال بررسی مدارک احراز شرایط داوطلبین عضویت در هیأت مدیره و بازرس نظام صنفی بر عهده چه مراجعی است؟

داوطلبین موظفن حداکثر 15 روز قبل از برگزاری مجمع عمومی و انتخابات فرم درخواست و مدارک مورد نیاز را به دفتر نظام صنفی شهرستان با اخذ رسید تحویل نماید. سپس نظام صنفی موظف است مدارک و مستندات افراد داوطلب را جهت بررسی نهایی به دبیرخانه شهرستان مستقر در جهاد کشاورزی(تعاون روستایی) شهرستان ارسال نماید.

 

جدا از ضوابط مربوط به برگزاری مجمع، موضوع حضور فعال اعضا در جلسات مجمع هم نكته مهمی است. در این مورد چه تمهیداتی اندیشیده شده است؟

نظام های صنفی كشاورزی به منظور حضور فعال اعضا در مجمع ضمن هماهنگی با مراکز جهاد کشاورزی، اداره ترویج جهاد کشاورزی، شوراها و دهیاران روستایی، نسبت به نصب پلاکارد و تبلیغات در اماکنی که اعضا بیشترین تردد را دارند از جمله تعاونی ها و تشکلهای روستایی و کشاورزی اقدام نمایند.

 

معمولا موضوع رسمیت یافتن یا رسمیت پیدا نكردن جلسات مجمع، بحث های مربوط به خود را دارد. قوانین در این مورد چه می گوید؟ جلسات مجمع عمومی نظام صنفی كشاورزی با حضور چه تعداد از اعضا رسمیت می یابد؟

طبق مقررات مرتبط با نظام صنفی کشاورزی، مجمع عمومی در دور اول با حضور حداقل نصف به علاوه یك نفر از اعضاء‌ رسمیت می یابد.

 

اگر مجمع در نوبت اول به حد نصاب لازم نرسید...؟

 اگر در نوبت اول به نصاب لازم نرسد، برای بار دوم با حضور حداقل یك سوم اعضاء رسمیت می یابد و در صورت به حد نصاب نرسیدن مجمع در مرحله دوم، مجمع عمومی با حضور حداقل یك پنجم اعضاء در مرحله سوم ‌برگزار می شود.

 

برای رسمیت جلسات مجمع  در مراحل بعدی(سوم به بعد) چه اقدامی به عمل آمده است؟

 شورای مرکزی نظام صنفی کشاورزی کشور برای قانونمند شدن نظام های صنفی شهرستان بویژه برگزاری مجمع عمومی مصوب نمود در مرحله چهارم و مراحل بعدی، حضور یك دهم اعضاء به شرطی كه در شهرستان های با كمتر از 1000 نفر عضو، از 50 نفر كمتر نباشد و در شهرستان های با بیش از 1000 نفر عضو، كمتر از 150 نفرنباشد، رسمیت می یابد.

 

رسمیت جلسه مجمع عمومی چگونه و توسط چه کسانی اعلام می شود؟

با کنترل لیست ثبت نام از اعضا و شمارش تعداد حاضرین، رئیس یا یکی از اعضای هیأت مدیره و یا مسئول دبیرخانه شهرستانی نظام صنفی رسمیت  جلسه را اعلام می کنند.

 

 

بعد از رسمیت جلسه مجمع عمومی چه اقداماتی در جلسه صورت می پذیرد؟

ابتدا هیأت رئیسه مجمع شامل رئیس، منشی و دو نفر ناظر از بین اعضای مجمع که کاندیدای عضویت در هیأت مدیره و بازرس نباشند توسط اعضا انتخاب می گردند. سپس پس از بررسی لیست حاضران نسبت به قرائت دستور جلسه جهت تصمیم گیری اعضا اقدام می نماید از جمله: دستورات جلسه مرسوم ارائه گزارش سالیانه هیات مدیره در باره فعالیت های نظام صنفی كشاورزی، بررسی ترازنامه،  برنامه و بودجه مورد نیاز سال بعد و ...

 

اگر در شرایطی، اعضای شركت كننده در انتخابات نظام صنفی شهرستان نسبت به برگزاری مجمع عمومی مشكل و یا اعتراضی داشته باشند چه كار باید انجام دهند؟

اعضای معترض می توانند حداكثر یك هفته بعد از زمان تشكیل مجمع، با ارائه ادله های لازم اعتراض خود را كتبا به هیأت رئیسه مجمع تسلیم كنند. هیأت رئیسه نیز یك هفته پس از دریافت شكایت و اعتراض نسبت به رسیدگی و اعلان نتیجه مهلت خواهد داشت.

 

در اساسنامه نظام صنفی كشاورزی شهرستان، اصطلاحی به نام "دوره فترت" آمده است. منظور از دوره فترت چیست؟

دوره فترت به زمانی اطلاق می شود كه یك نظام صنفی، غیر فعال و یا تعطیل باشد و یا هیأت مدیره و بازرس به درخواست اعضا اعتنا نکرده و موجب نارضایتی عمومی اعضاء شوند و یا به وظایف قانونی خود عمل نکرده باشند.

 

برگزاری مجمع عمومی در دوره فترت چه وضعیتی دارد؟

در دوره فترت، جهاد كشاورزی (تعاون روستایی) شهرستان می تواند راسا نسبت به برگزاری مجمع عمومی اقدام كند.

 

و پرسش آخر، مهم ترین نكته ای كه در بحث مجامع می باید مورد توجه نظام های صنفی قرار گیرد جیست؟

رعایت قوانین و مقررات موجود توسط اعضای هیأت مدیره نظام صنفی و رعایت فرآیند قانونی برگزاری مجمع است كه این امر در جهت شفاف سازی عملكرد آنان ضرورت دارد.
نظرات() 


یکشنبه 6 دی 1394 10:52 ق.ظ
با سلام
-برای تشکیل جلسات، حضور بیش از نصف اعضاء و برای تصمیم‌گیری،‌ اتفاق اکثریت آراء‌ حاضرین لازم می‌باشد؟

-آیا در صورت استنکاف هیات مدیره از برگزاری مجمع عمومی، بازرس می تواند به انتشار آگهی دعوت مجمع عمومی اقدام نماید؟

-چنانچه مجمع در بدو امر رسمیت یافته و تعداد لازم در جلسه حضور یافته باشند اما در اثناء برگزاری آن، تعدادی جلسه را ترک نمایند مجمع از حد نصاب رسمیت لازم خارج میشود؟


تشكر فراوان از این مصاحبه
پاسخ : سلام و تشكر
1- نصاب لازم برای تشكیل مجمع عمومی، چه عادی و چه فوق العاده در دور اول نصف به علاوه یك اعضا مد نظر بوده و نصاب نوبت های بعدی در ماده 16 اساسنامه نظام صنفی شهرستان مشخص شده است. تصمیمات مجمع عمومی عادی با رای اكثریت نسبی حاضران معتبر و لازم الاجرا می باشد. طبق ماده 19 اساسنامه نظام صنفی شهرستان تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده با اكثریت دو سوم اعضای حاضر در جلسه معتبر می باشد.

2- بلی، طبق تبصره 7 ماده 15 اساسنامه نظام صنفی كشاورزی شهرستان هم بازرس و در صورت خودداری بازرس یك سوم اعضا می توانند مجمع عمومی را دعوت نمایند.

3- مبنای رسمیت جلسه مجمع عمومی، حضور اولیه و ثبت شده اعضای واجدالشرایط می باشد. در صورتی كه تعداد كمتر شوند و یا در هنگام اخذ رای تعداد آرای ماخوذه كمتر باشد نتیجه رای گیری و تصمیمات مجمع عمومی قانونی خواهد بود.
شنبه 5 دی 1394 11:51 ق.ظ
با عرض سلام
سوالی داشتم- در ارتباط بابررسی ترازنامه،برنامه و بودجه مورد نیاز سال بعد- آیا كار بررسی ترازنامه برعهده خزانه دار میشود و كار برنامه بودجه وظیفه ی دبیر اجرایی؟
پاسخ : با سلام. طبق مفاد مندرج در بند 12 و 13 ماده 30 اساسنامه نظام صنفی كشاورزی شهرستان، تهیه و تنظیم برنامه و بودجه و ترازنامه از وظایف هیت مدیره نظام صنفی است. طبق تبصره 1 خزانه دار موظف به تنظیم و تایید گزارش مالی سالانه نظام صنفی به همراه رئیس هیات مدیره جهت ارائه به مجمع بوده و همچنین رونوشت آن را در اختیار بازرس قرار می دهد.
عضو هئیت مدیره
شنبه 5 دی 1394 09:40 ق.ظ
تشكر از اطلاعات خیلی خوبی كه آقای كرمی مقدم ارئه نموده اند.
تركاشوند
چهارشنبه 2 دی 1394 09:41 ق.ظ
سلام. آیا دو مجمع عمومی عادی در یک سال(دو بار نوبت اول، دو بار نوبت دوم) می شود؟
پاسخ : با سلام. نصاب لازم مجمع عمومی در نوبت های مختلف در ماده 16 اساسنامه مشخص شده است. اگر زمانی نظام صنفی به برگزاری بیش از یك مجمع عمومی عادی در سال نیازمند باشد مجمع عمومی عادی دوم و بعدی تحت عنوان مجمع عمومی بصورت فوق العاده برگزار می گردد.
چهارشنبه 2 دی 1394 09:12 ق.ظ
در ارتباط با سوال مطرح شده و جهت شفافیت بیشتر لطفا بفرمایید كه عزل عضو هئیت مدیره بر چه مبنائی و بر مبنای چه مقرراتی است؟
پاسخ : عزل عضو هیات مدیره در اساسنامه شهرستان بر مبنای ماده 28 و در اساسنامه نظام استان بر اساس مواد 23 و 27 و 28 می باشد.
سه شنبه 1 دی 1394 08:50 ق.ظ
باسلام بنده عصوهییت مدیره شهرستان اهردراستان ادربایجانشرقی هستم ایاهییت مدیره استان ویاهییت مدیره شهرستان میتوانندیکی ازاعصای هییت مدیره راتعلیق ویاعزل نماینددرصورتیکه طبق اساسنامه این وطیفه برعهده مجمع میباشد
پاسخ : بلی، طیق مفاد مندرج در تبصره 2 ماده 23 و ماده 28 و تبصره ذیل آن در اساسنامه نظام صنفی كشاورزی شهرستان و همچنین مفاد مندرج در تبصره ماده 23 و مواد 27 و 28 اساسنامه نظام صنفی كشاورزی استان.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.