تا زمان ابلاغ اساسـنامه هـا و دسـتورالعمل های مصوب توسط وزیر جهاد کشاورزی، ساختار فعلی نظام صنفی کشاورزی و اساسنامه و دستورالعملهای موجود لازم اجرا می باشد.
    نشست مشترک نظام صنفی کشاورزی استان كردستان با نمایندگان مجلس شورای اسلامی

جلسه مشترک نظام صنفی کشاورزی استان كردستان با نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی، معاونین و مدیران سازمان تعاون روستایی استان كردستان، رئیس و دبیران اجرایی نظام صنفی کشاورزی استان و شهرستان های تابعه در سازمان جهادکشاورزی استان برگزار شد.

امید به مجلس

بنا به گزارش نظام صنفی كشاورزی استان كردستان ، سید حسین رحیمی نایب رئیس نظام صنفی کشاورزی استان كردستان در ابتدا ضمن ارائه گزارش روند تشكیل نظام صنفی كشاورزی و تاكید بر رفع مشكلات بیمه تامین اجتماعی كشاورزان و همچنین بیمه محصولات كشاورزی گفت: استان کردستان با بهرمندی از 7حوزه آب ریزی درکشور متاسفانه سهم بسیار کمی ازتامین آب دارد که شهرستان کامیاران باوجود سد گاوشان باکمبود بسیار زیادآب مواجه است .مدیریت سد های استان باید توجه خاصی به بهره مندی کشاورزان از این منابع با اولویت اول نموده و امید آن می رود نمایندگان استان کردستان در مجلس شورای اسلامی در راستای حل این مشکل اقدامات اساسی تری انجام دهند.

سپس دبیران اجرایی شهرستان ها به ارائه مسائل و پیشنهادها پرداخته و خواستاررسیدگی به مشکلات نظام ازسوی ریاست سازمان جهاد کشاورزی و نمایندگان شورای اسلامی شدند.

شناخت و اقدام برای چالش های بخش كشاورزی

در ادامه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان كردستان در این جلسه گفت: باید صنایع وابسته به کشاورزی را افزایش وکنترل بازارهای خارجی را به دست گیریم واین همت نیازمند احداث کارخانه های فناوری، محصولات کشاورزی دراستان است که باید بادرنظرگرفتن تولید محصولات کشاورزی انجام شود.

ذوالفقاری یاد آور شد: درحال حاضر پیشنهاد احداث کارخانه های فناوری محصولات سر درختی، توت فرنگی، توت سیاه و انگور سیاه ازسوی سازمان جهاد کشاورزی باهدف انجام صد درصدی آن درحال پیگیری است که توجه به تولید محصولاتی که به عنوان برند خاص استان محصوب می شوند و اولویت انجام این طرح است؛ مانند تولید سیب زمینی در شهرستان های قروه و دهگلان که نیازمند کارخانه فناوری این محصول است.

وی خاطر نشان کرد : طرح پرداخت مشوق صادرات یکی دیگر از طرح هایی است که با هدف برخورداری کشاورزان از سود حاصله صادرات درحال انجام است وباپرداخت 150تومان به ازای هرکیلو گرم محصول سیب زمینی صادرشده از استان، کشاورزان را تشویق به انجام صادرات محصولات خود می کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان كردستان افزود : علی رغم سرما زدگی وخشکسالی خوشبختانه درتولید محصولات کشاورزی در کشور حائز رتبه های برتر کشوری بودیم ونیازمند توسعه زیر ساخت های انرژی در استان کردستان هستیم .اگرچه چالش های فراوانی دراین حوزه وجود دارد و سازمان جهاد کشاورزی کردستان ازعملکرد وزات نیرو در این استان رضایت کافی ندارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان درپایان، افزایش اعتبارات استانی دربخش کشاورزی را خواستار شد و اظهار داشت: سهم استان از اعتبارات ملی قابل قبول است اما متاسفانه سهم بخش کشاورزی دراعتبارات استانی بسیار پایین است که انتظار می رود نمایندگان استان کردستان درمجلس شورای اسلامی در توزیع اعتبار تملک و داریی های استان (عمرانی) تجدید نظر کنند.

وی حضور کشاورزان نمونه استان را درکشور ازدیگر افتخارات سازمان جهادکشاورزی عنوان کرد و افزود : برای چندمین سال پیاپی کشاورزان کردستانی موفق به کسب رتبه های برترکشوری می شوند و امیدواریم که سالهای متمادی سکودار اول کشوری باشیم.

بازوی قدرتمند برای بخش دولتی

شهسواری مدیر سازمان تعاون روستایی استان كردستان نیز در این جلسه اظهار داشت: نظام صنفی کشاورزی بازوی قدرتمند سازمان تعاون روستایی بوده و ظرفیت های مهمی در قوانین و مقررات اساسنامه ای آن موجود است.

نمایندگان مجلس در این جلسه چه گفتند؟

اقتصاد کردستان با توسعه بخش کشاورزی می تواند دوام بیاورد

نماینده مردم سنندج كامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سهم 8درصدی استان ازسد گاوشان اظهار داشت: متاسفانه به دلیل کمبود آب در کشور میزان سهم کردستان از این سد به 6 درصد کاهش پیدا کرده که موجب نگرانی مردم این استان ونمایندگان شده است و تلاش فراوانی در راستای افزایش این امر انجام شده است .

سید احسن علوی با تاکید براینکه اقتصاد کردستان به بخش کشاورزی ارتباط بسیار زیادی دارد، افزود: واقعیت این است که اقتصاد کردستان باتوسعه بخش کشاورزی می تواند دوام بیاورد که باید با برنامه و اهداف مهمتری این مورد مهم را پیگیری کرد.

وی تصریح کرد: کردستان باید در راستای برداشت محصول گندم از استان های پیشرو باشد تادرکمترین زمان ممکن نسبت به خرید تضمینی محصول گندم و واریز پول درزمان مشخص شده انجام شود.

این نماینده در بخش دیگری ازسخنانش گفت: در حال حاضر اعتبارات کشور هم به دلیل پایین آمدن قیمت نفت متکی به مالیات وفروش اموال دولتی است که امیدواریم در ردیف بودجه ای سال آینده این مشکلات کاهش پیداکند.

 بحث بازار

نماینده مردم شهرستان های قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی نیز بابیان این که کردستان جزو استان های پیشرو درتولید سیب زمینی است،ادامه داد: فشار سرما باعث می شود که کشاورزان هرچه زود تر نسبت به عرضه این محصول به بازار اقدام کنند.

دکتر قادرمرزی به ادعای منابع طبیعی مبنی بر مرتع بودن برخی از اراضی کشاورزی وشکایات ازکشاورزان، گفت :متاسفانه به همین دلیل وعدم واقع بودن میزان اراضی با مقدارثبت شده در سند کشاورزان به پرداخت جریمه وزندان محکوم می شود این امر کوتاهی نسل های گذشته است که از ارائه آمار کامل اراضی خود امتناع ورزیده اند.

بازوی اجرایی دولت

نماینده مردم شهرستان های مریوان و سرورآباد در مجلس شورای اسلامی در این جلسه تاكید كرد: نظام صنفی بازوی اجرایی و پل ارتباطی میان کشاورزان و دولت باید باشد. امید کریمیان با اشاره به افزایش 23درصدی میزان اعتبارات کشاورزی کردستان درسال جاری تصریح کرد : میزان اعتبارات دربخش کشاورزی درسال جاری 14هزار میلیارد و489میلیون ریال بوده است.

دغدغه تامین آب

نماینده مردم شهرستان های سقز وبانه در مجلس شورای اسلامی باعنوان این مطلب که نمایندگان مجلس شورای اسلامی حامی بخش کشاورزی هستند،گفت : بزرگترین دغدغه دربخش کشاورزی بحث تامین آب است.

بیگلری درادامه اضافه کرد :ازدیگر مشکلات استان کردستان عدم مدیریت سدهای موجود در استان به دست خود استان است که دراین زمینه اقدامات اساسی انجام شده است وتلاش می شود تامدیریت آبهای استان به دست کردستان انجام شود

وی همچنین گفت: آب سد چراغ ویس سقز هم قرار بود به آذربایجان داده شود که با پیگیریهای انجام شده توسط نمایندگان مجلس با وزارت نیرو تا آب این سد به کردستان برگردانده شود.

بیگلری گفت : برای حل مسائل ومشکلات کشاورزان استان بامنابع طبیعی درمورد زمین های کشاورزی هم اقدامات خوبی صورت گرفته است وراهکار هایی دراین زمینه ارائه شده است.

توانمندی و نظام صنفی

نماینده مردم شهرستان بیجار درمجلس شورای اسلامی نیز تاكید كرد: نظام صنفی کشاورزی یک نظام توانمند است که در این مدت كوتاه تشكیل توانسته است به دستاوردهای خوبی در جهت حل مشكلات كشاورزان نائل شود.

بیاتیان درادامه با اشاره به بی ثباتی مدیریتی دراستان اظهارکرد: استفاده از سوابق تجربیات مدیران درحوزه های مختلف عامل موفقیت دراجرایی کردن برنامه ها است که باید مدیران ما ثبات مدیریتی داشته باشند چراکه تا یک مدیرمیخواهد برنامه ها واهداف خود را اجرایی کند نسبت به جابجایی آن ها اقدام میشود وزمان وفرصت کافی برای  ادامه کار دراختیار ندارد.

تنظیم از منابع: گزارش دبیرخانه نظام صنفی كشاورزی استان كردستان، روابط عمومی سازمان جهاد كشاورزی استان كردستان، واحد مركزی خبر صدا و سیما كردستان و خبرگزاری فارس