تا زمان ابلاغ اساسـنامه هـا و دسـتورالعمل های مصوب توسط وزیر جهاد کشاورزی، ساختار فعلی نظام صنفی کشاورزی و اساسنامه و دستورالعملهای موجود لازم اجرا می باشد.
    جلسه کمیته تخصصی محصولات سردسیری برگزار شد/نتایج و افق های فعال شدن نظام صنفی كشاورزی در حوزه باغبانی

جلسه کمیته تخصصی محصولات سردسیری(سیب) با حضور رئیس نظام صنفی كشاورزی كشور، مدیركل دفتر میوه های سردسیری وزارت جهاد كشاورزی، معاون فنی و اجرایی سازمان مركزی تعاون روستایی ایران، معاون دفتر امور تشكل های كشاورزی، دبیر كمیته محصولات سردسیری و نمایندگان نظام های صنفی كشاورزی عضو كمیته مذكور از استان های كشور با دستور جلسة ارائه گزارش آخرین وضعیت تولید سیب استان ها، بررسی مشكلات حوزه باغبانی و پیگیری حذف مالیات بر ارزش افزوده برای سردخانه های انبار سیب از طریق تعامل با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در روز 25 خرداد ماه 95 در سالن جلسات سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نظام صنفی كشاورزی، رئیس نظام صنفی كشاورزی كشور در ابتدای جلسه با ارائه گزارش در باره تشكیل كمیته محصولات سردسیری نظام صنفی كشاورزی از سال 1393 و برخی از مصوبات جلسات تشكیل شده اخیر در جهت رسیدگی به مسائل و مشكلات باغداران و بخش باغبانی گفت: مشكلات مازاد بر مصرف داخلی محصول سیب و صادرات این محصول در سال گذشته،‌ خسارات زیادی به تولیدكنندگان وارد آورد و حتی هنوز نیز در بعضی مناطق سیب های سال قبل در سردخانه ها نگهداری می شود.

مهندس محمدشفیع ملك زاده ضمن تقدیر از اقدامات وزیر جهاد كشاورزی در بحث صادرات و جلوگیری از واردات میوه های خارجی به كشور تاكید كرد: تولیدكنندگان و باغداران در كنار بخش دولتی و با ارائه راهكارها پیگیر مسائل باشند.

وی با اشاره به یكی از مصوبات جلسه كمیته محصولات سردسیری در ارتباط با فرهنگ سازی مصرف سیب در كشور اظهار داشت: متاسفانه شاهد هستیم كه در صدا و سیما برای مصرف محصولات غذایی مضر، وقت و تبلیغ صرف می شود در حالی كه در زمینه تبلیغات و فرهنگ سازی مصرف میوه ها بویژه محصول سیب كه دارای بیشترین مواد مغذی برای سلامت انسان ها و جامعه است كار رسانه ای انجام نشده است.

رئیس نظام صنفی كشاورزی كشور اظهار داشت: با فعال شدن نظام صنفی كشاورزی در حوزه باغبانی در قالب تعاملات پیوسته با معاونت باغبانی وزارت جهاد كشاورزی به افق های مشتركی برای حل مسائل و مشكلات دست یافته ایم.

سپس منصوری دبیر كمیته تخصصی محصولات سردسیری به قرائت مصوبات جلسه پیشین این كمیته مورخ 11/11/94 در آذربایجان غربی و ارائه گزارش مختصری از پیگیری های انجام یافته جهت اجرایی سازی برخی از مصوبات مربوط پرداخت. اصلاح تعرفه واردات موز از طریق تعامل نظام صنفی كشاورزی با معاونت باغبانی وزارت جهاد كشاورزی، پیگیری ترویج مصرف سیب در رسانه های گروهی و مبادلات كالا به كالا سیب و موز برخی از این موارد مطرح شده بود.

در ادامه شادلو، نایب رییس اتحادیه باغداران کشور با اشاره به این كه نسبت به سال قبل، در سال جاری نیز همان مقدار تقریبی چهار میلیون تن تولید سیب پیش بینی می شود، تاكید كرد: بهترین راهكار برای عدم تكرار ضرر و زیان باغداران، توجه جدی به صادرات با تولیگری دولت است و مسئولان با تمام جرات و قدرت باید برای این امر اهتمام نمایند.

سپس رئیس نظام صنفی كشاورزی استان آذربایجان شرقی با اشاره به این كه میزان تولید سیب در این استان در سال گذشته 605 هزار تن بوده است، گفت: پیش بینی تولید سیب در سال 95 حدود 480 تا 520 هزار تن می باشد كه نسبت به سال قبل به علت سرما زدگی باغات حدود یكصد هزار تن كاهش تولید داریم.

هاشمی اظهار داشت: آن موضوعی كه تشكل ها و نظام صنفی از بخش دولتی باید مطرح كنند و پیگیر باشند تا تسهیلات و شرایط تحقق آن را فراهم آورد، در مسائلی همچون افزایش تعرفه میوه ها، صادرات میوه های تولید شده افزون بر نیاز داخلی و غیره خلاصه می شود. سال ها تجربه نشان داده است كه هر جا بخش دولتی به عنوان تاجر و بازرگان وارد شده است شكست در بازار را شاهد بوده ایم.

وی تصریح كرد: در روند تصویب قانون انتزاع، نظام صنفی كشاورزی بیشترین تاثیرگذاری و رایزنی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی را در جهت تحقق این قانون داشت و دولت باید دست نظام صنفی را در امر بازرگانی محصولات باز بگذارد.

در ادامه مدیركل دفتر میوه های سردسیری معاونت باغبانی وزارت جهاد كشاورزی در این جلسه گفت: مشكل عمومی در كشور ما این است كه همیشه اعلام می شود كشاورزی متعلق به گذشته بوده است و اكنون نیز پس از گذار از عصر صنعتی و تكنولوژی، در عصر اطلاعات هستیم. اما كشورهای توسعه یافته و پیشرفته مقدم بر هر چیز توشه و بار خود را از لحاظ كشاورزی بسته اند و از توسعه و پیشرفت آن اطمینان حاصل نموده اند و كشاورزی جایگاه بالایی دارد. نظام صنفی كشاورزی باید در پی این تفكر باشد كه برای تبیین و اصلاح این رویه و تلقی، در تعاملات خود با دولت و مجلس این تاثیرگذاری جهت تبیین موضوع را داشته باشد.

مهندس رویین تن افزود: برای نظام صنفی این نكته مد نظر باشد كه موضوع دفاع از حقوق تولیدكنندگان و بهره برداران در گرو گران شدن محصول خریداری شده از كشاورزان خلاصه نمی شود. بلكه باید روش هایی را اتخاذ نمود كه منجر به كاهش هزینه های تولید و استفاده از نهاده ها گردد.

معاون فنی و اجرایی سازمان مركزی تعاون روستایی ایران اظهار داشت: از چهار سال و نیم قبل تعداد 400 پروژه زیرساختی در شركت های تعاونی روستایی و كشاورزی و كشت و صنعت با پشتیبانی و ارائه تسهیلات این معاونت اجرا شده است.

مهندس طباطبایی همچنین بر ضرورت برنامه ریزی نظام صنفی كشاورزی و بهره مندی از ظرفیت های موجود رسانه ای به منظور فرهنگ سازی در حوزه ترویج مصرف سیب در جامعه از طریق تعامل با روابط عمومی سازمان مركزی تعاون روستایی تاكید كرد.

سپس مرتضی ادیب معاون دفتر امور تشكل های كشاورزی در این جلسه گفت: نظام صنفی باید به این باور برسد كه از جایگاه بالایی برخوردار بوده و می تواند بخش هایی از مشكلات بخش كشاورزی را حل و فصل نماید. شرط این امر رسیدن به یك زبان مشترك و وحدت رویه بر اساس یك برنامه جهت ارتقای جایگاه بخش كشاورزی است كه تعامل و پیوستگی عقائد و آراء نظام صنفی و بخش دولتی از نمونه های آن است.