تبلیغات

ابزار هدایت به بالای صفحه

پایگاه اطلاع رسانی نظام صنفی کشاورزی
پایگاه اطلاع رسانی نظام صنفی کشاورزی

جلسه کمیته تخصصی محصولات سردسیری(سیب) با حضور رئیس نظام صنفی كشاورزی كشور، مدیركل دفتر میوه های سردسیری وزارت جهاد كشاورزی، معاون فنی و اجرایی سازمان مركزی تعاون روستایی ایران، معاون دفتر امور تشكل های كشاورزی، دبیر كمیته محصولات سردسیری و نمایندگان نظام های صنفی كشاورزی عضو كمیته مذكور از استان های كشور با دستور جلسة ارائه گزارش آخرین وضعیت تولید سیب استان ها، بررسی مشكلات حوزه باغبانی و پیگیری حذف مالیات بر ارزش افزوده برای سردخانه های انبار سیب از طریق تعامل با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در روز 25 خرداد ماه 95 در سالن جلسات سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نظام صنفی كشاورزی، رئیس نظام صنفی كشاورزی كشور در ابتدای جلسه با ارائه گزارش در باره تشكیل كمیته محصولات سردسیری نظام صنفی كشاورزی از سال 1393 و برخی از مصوبات جلسات تشكیل شده اخیر در جهت رسیدگی به مسائل و مشكلات باغداران و بخش باغبانی گفت: مشكلات مازاد بر مصرف داخلی محصول سیب و صادرات این محصول در سال گذشته،‌ خسارات زیادی به تولیدكنندگان وارد آورد و حتی هنوز نیز در بعضی مناطق سیب های سال قبل در سردخانه ها نگهداری می شود.

مهندس محمدشفیع ملك زاده ضمن تقدیر از اقدامات وزیر جهاد كشاورزی در بحث صادرات و جلوگیری از واردات میوه های خارجی به كشور تاكید كرد: تولیدكنندگان و باغداران در كنار بخش دولتی و با ارائه راهكارها پیگیر مسائل باشند.

وی با اشاره به یكی از مصوبات جلسه كمیته محصولات سردسیری در ارتباط با فرهنگ سازی مصرف سیب در كشور اظهار داشت: متاسفانه شاهد هستیم كه در صدا و سیما برای مصرف محصولات غذایی مضر، وقت و تبلیغ صرف می شود در حالی كه در زمینه تبلیغات و فرهنگ سازی مصرف میوه ها بویژه محصول سیب كه دارای بیشترین مواد مغذی برای سلامت انسان ها و جامعه است كار رسانه ای انجام نشده است.

رئیس نظام صنفی كشاورزی كشور اظهار داشت: با فعال شدن نظام صنفی كشاورزی در حوزه باغبانی در قالب تعاملات پیوسته با معاونت باغبانی وزارت جهاد كشاورزی به افق های مشتركی برای حل مسائل و مشكلات دست یافته ایم.

سپس منصوری دبیر كمیته تخصصی محصولات سردسیری به قرائت مصوبات جلسه پیشین این كمیته مورخ 11/11/94 در آذربایجان غربی و ارائه گزارش مختصری از پیگیری های انجام یافته جهت اجرایی سازی برخی از مصوبات مربوط پرداخت. اصلاح تعرفه واردات موز از طریق تعامل نظام صنفی كشاورزی با معاونت باغبانی وزارت جهاد كشاورزی، پیگیری ترویج مصرف سیب در رسانه های گروهی و مبادلات كالا به كالا سیب و موز برخی از این موارد مطرح شده بود.

در ادامه شادلو، نایب رییس اتحادیه باغداران کشور با اشاره به این كه نسبت به سال قبل، در سال جاری نیز همان مقدار تقریبی چهار میلیون تن تولید سیب پیش بینی می شود، تاكید كرد: بهترین راهكار برای عدم تكرار ضرر و زیان باغداران، توجه جدی به صادرات با تولیگری دولت است و مسئولان با تمام جرات و قدرت باید برای این امر اهتمام نمایند.

سپس رئیس نظام صنفی كشاورزی استان آذربایجان شرقی با اشاره به این كه میزان تولید سیب در این استان در سال گذشته 605 هزار تن بوده است، گفت: پیش بینی تولید سیب در سال 95 حدود 480 تا 520 هزار تن می باشد كه نسبت به سال قبل به علت سرما زدگی باغات حدود یكصد هزار تن كاهش تولید داریم.

هاشمی اظهار داشت: آن موضوعی كه تشكل ها و نظام صنفی از بخش دولتی باید مطرح كنند و پیگیر باشند تا تسهیلات و شرایط تحقق آن را فراهم آورد، در مسائلی همچون افزایش تعرفه میوه ها، صادرات میوه های تولید شده افزون بر نیاز داخلی و غیره خلاصه می شود. سال ها تجربه نشان داده است كه هر جا بخش دولتی به عنوان تاجر و بازرگان وارد شده است شكست در بازار را شاهد بوده ایم.

وی تصریح كرد: در روند تصویب قانون انتزاع، نظام صنفی كشاورزی بیشترین تاثیرگذاری و رایزنی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی را در جهت تحقق این قانون داشت و دولت باید دست نظام صنفی را در امر بازرگانی محصولات باز بگذارد.

در ادامه مدیركل دفتر میوه های سردسیری معاونت باغبانی وزارت جهاد كشاورزی در این جلسه گفت: مشكل عمومی در كشور ما این است كه همیشه اعلام می شود كشاورزی متعلق به گذشته بوده است و اكنون نیز پس از گذار از عصر صنعتی و تكنولوژی، در عصر اطلاعات هستیم. اما كشورهای توسعه یافته و پیشرفته مقدم بر هر چیز توشه و بار خود را از لحاظ كشاورزی بسته اند و از توسعه و پیشرفت آن اطمینان حاصل نموده اند و كشاورزی جایگاه بالایی دارد. نظام صنفی كشاورزی باید در پی این تفكر باشد كه برای تبیین و اصلاح این رویه و تلقی، در تعاملات خود با دولت و مجلس این تاثیرگذاری جهت تبیین موضوع را داشته باشد.

مهندس رویین تن افزود: برای نظام صنفی این نكته مد نظر باشد كه موضوع دفاع از حقوق تولیدكنندگان و بهره برداران در گرو گران شدن محصول خریداری شده از كشاورزان خلاصه نمی شود. بلكه باید روش هایی را اتخاذ نمود كه منجر به كاهش هزینه های تولید و استفاده از نهاده ها گردد.

معاون فنی و اجرایی سازمان مركزی تعاون روستایی ایران اظهار داشت: از چهار سال و نیم قبل تعداد 400 پروژه زیرساختی در شركت های تعاونی روستایی و كشاورزی و كشت و صنعت با پشتیبانی و ارائه تسهیلات این معاونت اجرا شده است.

مهندس طباطبایی همچنین بر ضرورت برنامه ریزی نظام صنفی كشاورزی و بهره مندی از ظرفیت های موجود رسانه ای به منظور فرهنگ سازی در حوزه ترویج مصرف سیب در جامعه از طریق تعامل با روابط عمومی سازمان مركزی تعاون روستایی تاكید كرد.

سپس مرتضی ادیب معاون دفتر امور تشكل های كشاورزی در این جلسه گفت: نظام صنفی باید به این باور برسد كه از جایگاه بالایی برخوردار بوده و می تواند بخش هایی از مشكلات بخش كشاورزی را حل و فصل نماید. شرط این امر رسیدن به یك زبان مشترك و وحدت رویه بر اساس یك برنامه جهت ارتقای جایگاه بخش كشاورزی است كه تعامل و پیوستگی عقائد و آراء نظام صنفی و بخش دولتی از نمونه های آن است.ارسال در تاریخ دوشنبه 31 خرداد 1395 توسط گروه كارشناسان كشاورزی

هر ساله با نزدیك شدن به پایان سال مالی كشور افراد، مؤسسات، شركت ها، و كلیه مودیان مالیانی تلاش مضاعفی را برای تهیه و تدارك مستندات لازم جهت پرداخت، معافیت و تخفیف در پیش می گیرند. این درحالی است كه در طول سال فرصت زیادی برای فراهم نمودن تمهیدات لازم و مورد نظر دارایی، امور مالیاتی و سایر ارگان های مربوطه وجود دارد.

اگرچه مطابق قوانین و مقررات بخشی از افراد، مؤسسات، سازمانهای مردم نهاد و تشكل های صنفی از پرداخت مالیات معاف هستند اما این بدان معنا نیست كه فرآیند قانونی را طی ننمایند. نظام صنفی كشاورزی نیز به عنوان فراگیرترین نهادهای مشاركتی بخش كشاورزی و تشكلی نوبنیاد نیز از جمله نهادهایی است كه علیرغم برخورداری از معافیت مالیاتی باید نسبت به تنظیم و ثبت دفاتر مالی  و انجام فرآیندهای قانونی اقدام نمایند.

برابر  مقررات و اساسنامه های مصوب، تشكل های كشاورزی از جمله نظام صنفی كشاورزی موظف به انجام كلیه اموری كه در اساسنامه ذكر شده می باشند و بویژه رعایت قوانین و مقررات كشور در كلیه امور اعم از اداری و مالی لازم و ضروری است و بدیهی است هیچ عذر و بهانه ای برای عدم انجام آن قابل پذیرش نیست.

اگرچه همه دست اندركاران موظفند نسبت به آگاهی بخشی و اطلاع رسانی و آموزش تشكل ها در امور مالی و اداری همت نمایند اما اركان تشكل ها بویژه هیآت مدیره محترم نظام های صنفی برابر وظایف و مأموریت های محوله مكلفند نسبت به پیگیری این قبیل امور از ابتدای سال مالی اقدام نمایند. كما اینكه در طول سال مكاتبات متعددی با تشكل های بخش كشاورزی و بویژه نظام های صنفی برای پیگیری و انجام این امور انجام و بر رعایت مواردی همچون نظارت های مالی، انجام حسابرسی، داشتن دفاتر قانونی، پرداخت سهم بیست درصد، الزام اخذ تضامین، مراجعه به ادارات مالیاتی تاكید شده است. بنابر این انتظار می رود كه نظام های صنفی كشاورزی استان، نظارت های مالی را به حالت مستمر و قانونمند انجام دهند.

به هر حال ضمن اجر نهادن به تلاش ها و دغدغه های هیأت مدیره های محترم تشكل های كشاورزی بویژه نظام های صنفی، امیدواریم سال مالی را با رعایت تمام تكالیف قانونی مالی و اداری از جمله ثبت وقایع مالی، پلمپ دفاتر مالی، رعایت مقررات در استخدام های كاركنان، حسابرسی و سایر موارد مورد توجه در اساسنامه ها مد نظر قرار دهند.

دفتر امور تشكل های كشاورزی ضمن احترام به استقلال تشكل های كشاورزی در چارچوب وظایف قانونی هدایتی، حمایتی و نظارتی خود آماده همكاری با تشكل ها می باشد و  امیدواریم تشكل های بخش كشاورزی در انجام وظایف خود موفق بوده و بتوانند نقش و تأثیر واقعی خود را در جهت تأمین منافع كشاورزان و توسعه كشاورزی كشور ایفا نمایند. در این خصوص انتظار می رود برابر نص صریح مواد 35 و 36 اساسنامه نظام صنفی شهرستان از مشورت و راهنمایی های نظارتی و کارشناسی تعاون روستایی استان و ادارات تابعه شهرستان بهره برداری لازم و کافی به عمل اید. مسلما سلامت و دقت و نظم مالی نظام های صنفی می تواند در اعتباربخشی این تشکل نقش اساسی داشته باشد و در ارتقای جایگاه و منزلت انها موثر واقع شود.

  

*دكتر عبدالرضا مسلمی،‌ مدیر كل دفتر امور تشكل های كشاورزیارسال در تاریخ شنبه 29 خرداد 1395 توسط گروه كارشناسان كشاورزی

دستور العمل طرح عضویت اعضاء شركت های تعاونی كشاورزی،‌ تولید روستایی، كشت و صنعت و سهامی زراعی در نظام صنفی كشاورزی ابلاغ شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نظام صنفی كشاورزی، رئیس گروه تامین و سازماندهی تشكل های صنفی تخصصی دفتر امور تشكل های كشاورزی با بیان این مطلب گفت: كلیات این طرح در پانصد و سی و سومین جلسه هیات مدیره سازمان مركزی تعاون روستایی ایران در تاریخ 12/8/94 به تصویب رسید. سپس راهكارهای اجرایی آن نیز در جلسه مورخ 22/1/95 كارگروه ملی بررسی و سپس در پانصد و پنجاه و پنجمین جلسه هیات مدیره مورخ 12/3/95 تصویب نهایی گردید. در نهایت دستورالعمل اجرایی طرح عضویت اعضاء شركت های تعاونی كشاورزی،‌ تولید روستایی،كشت و صنعت و سهامی زراعی در نظام صنفی كشاورزی در تاریخ16/3/95 از سوی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان مركزی تعاون روستایی به تعاون روستایی استان ها و متعاقبا توسط مدیركل دفتر امور تشكل های كشاورزی نیز جهت عملیاتی شدن دستورالعمل در تاریخ 23/3/95 به استان ها ابلاغ شد.

مهندس نبی سپهریان افزود: هدف از تدوین و اجرای این طرح، شفاف سازی اعضاء تعاونی ها از لحاظ شاغل بودن در بخش كشاورزی، برخورداری اعضاء تعاونی ها از منافع و مزیت های صنفی، ارائه خدمات به شاغیلن واقعی بخش كشاورزی، شفاف سازی مشاغل مرتبط با بخش كشاورزی با دریافت پروانه فعالیت نظام صنفی اعضاء تعاونی ها، ایجاد بانك اطلاعاتی جامع از فعالان بخش كشاورزی در حوزه صنوف و تعاونی ها و ایجاد زمینه تعامل و همگرایی بیشتر بین شبكه تعاونی ها و تشكل های زیر بخش كشاورزی است.

وی اظهار داشت: اجرای آزمایشی (پایلوت) این طرح، سال جاری 95 در نظر گرفته شده است و اجرای کامل آن در کل تعاونی های كشاورزی كشور از سال 1396 آغاز خواهد شد. در اجرای پایلوت مقرر شد در سال 1395 در هر شهرستان، یك شركت تعاونی كشاورزی، یك شركت تعاونی تولید روستایی و یك شركت كشت و صنعت یا شركت سهامی زراعی به عنوان پایلوت انتخاب و طبق دستور العمل اجرایی با تشكیل كارگروه استانی و برنامه ریزی توسط این كارگروه عملیاتی می شود.ارسال در تاریخ سه شنبه 25 خرداد 1395 توسط گروه كارشناسان كشاورزی

با توجه به نزدیك بودن پایان زمان تكمیل اظهارنامه مالیاتی الكترونیكی در تاریخ 31/3/1395 و برای جلوگیری از بروز مشكلات بعدی در این خصوص، نظام های صنفی كشاورزی شهرستان ها و استان ها حداكثر تا زمان یاد شده فرصت دارند تا نسبت به تكمیل اظهارنامه مالیاتی اقدام كنند.

معافیت مالیاتی نظام های صنفی كشاورزی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نظام صنفی كشاورزی، بر اساس بند ی ماده 139 قانون مالیات های مستقیم " حق عضویت اعضا مجامع حرفه ای، احزاب و انجمن ها و تشکل های غیر دولتی که دارای مجوز از مراجع ذیربط باشند و وجوهی که به موجب قانون و مقررات مربوط از درآمد یا حق الزحمه اعضاء آن ها کسر و به حساب مجامع مزبور واریز می شود، از پرداخت مالیات معاف است" و همچنین تبصره 1این ماده "وجوهی كه از فعالیت های غیر انتفاعی به منظور پیشبرد اهداف و وظابف اشخاص موضوع این ماده از راه برگزاری دوره های آموزشی ، سمینارها ، نشر كتاب و نشریه های دوره ای و . . . در چارچوب اساسنامه آنها تحصیل می شود و سازمان امور مالیاتی كشور بردرآمد هزینه آنها نظارت می كند ، از پرداخت مالیات معاف هستند".

 به منظور برخورداری از معافیت مالیاتی بند(ی) ماده 139، رعایت مواد 10 و 13 و 15 و 16 آیین نامه اجرایی تبصره 3 این ماده قانونی و ماده 110 قانون مالیات های مستقیم مبنی بر تسلیم اظهار نامه مالیاتی و ترازنامه سود و زیان متكی بر اسناد و دفاتر قانونی تا پایان تیرماه هر سال الزامی است.

طبق ماده 16 آیین نامه اجرایی این ماده قانونی، عدم رعایت شرایط و ترتیبات مقرر در قانون مالیات های مستقیم در هر سال مالی موجب محرومیت از معافیت مقرر در آن سال خواهد بود.

الزام در تسلیم اظهارنامه مالیاتی

بر اساس ماده 119 قانون برنامه پنجم تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیاتی امری است كه كلیه اشخاص حقیقی و حقوقی ملزم به آن می باشند.

غیر انتفاعی بودن نظام صنفی كشاورزی

بر اساس ماده 2 اساسنامه نظام صنفی كشاورزی استان و همچنین ماده 2 اساسنامه نظام صنفی كشاورزی شهرستان كه به تصویب و تأیید هیأت عالی نظارت بر اصناف كشور رسیده است نظام صنفی كشاورزی تشكیلاتی صنفی است که دارای شخصیت حقوقی مستقل، غیرسیاسی،غیرانتفاعی و غیر دولتی است كه پس از صدورمجوز  فعالیت و ثبت در وزارت جهاد كشاورزی، رسمیت می یابد. لذا نظامهای صنفی تشكیلاتی غیرانتفاعی می باشند كه مجاز به انجام فعالیتهای اقتصادی و سود آور نیستند و براساس ماده17 نظام نامه مالی تقسیم سود و سهام را ندارند.

بر اساس ماده14 آیین نامه اجرایی نظام صنفی كارهای كشاورزی مصوب هیأت وزیران، هیچ یك از وظایف هیأت مدیره نظام صنفی انتفاعی و درآمدزایی نمی باشد و تماماً آموزشی، فرهنگی و خدمت رسانی به قشر محروم كشاورز می باشند.

www.tax.gov.ir  

حسب قوانین و مقررات جاری كشور و جهت برخورداری از معافیت های مالیاتی نظام های صنفی كشاورزی همانند سایر افراد حقوقی لازم است به سامانه امور مالیاتی به نشانی www.tax.gov.ir  مراجعه نموده و با مطالعه راهنمای مندرج در آن ثبت نام نمایند.

اگرچه مطابق قوانین و مقررات بخشی از افراد، مؤسسات، سازمانهای مردم نهاد و تشكلهای صنفی از پرداخت مالیات معاف هستند اما این بدان معنا نیست كه فرآیند قانونی را طی ننمایند. نظام صنفی كشاورزی نیز به عنوان فراگیرترین نهادهای مشاركتی بخش كشاورزی و تشكلی نوبنیاد  نیز از جمله نهادهایی است كه علیرغم برخورداری از معافیت مالیاتی باید نسبت به ثبت و انجام فرآیندهای قانونی اقدام نمایند.ارسال در تاریخ شنبه 22 خرداد 1395 توسط گروه كارشناسان كشاورزی

بر اساس بند 5 ماده 7 دستورالعمل اجرایی ماده 3 فصل دوم آیین نامه اجرایی نظام صنفی كشاورزی با موضوع نحوه تشكیل نظام صنفی كشاورزی بخش-شهرستان، داشتن حداقل مدرك تحصیلی دیپلم متوسطه (نظام قدیم یا جدید) یكی از شرایط عضویت در هیات موسس نظام صنفی كشاورزی است. از آنجایی كه همانند بند 7 ماده 22 مكرر قانون نظام صنفی كشور، شرایط لحاظ شده برای هیات موسس برای هیات مدیره و بازرس نیز مترتب است بنابراین بندهای یاد شده در مورد اعضای هیات مدیره و بازرس نیز صادق می باشد و داشتن حداقل مدرك تحصیلی دیپلم متوسطه (نظام قدیم یا جدید) یكی از شرایط عضویت برای هیات مدیره و بازرس نظام صنفی كشاورزی است.

همچنین در مصوبات هفتمین جلسه شورای مركزی نظام صنفی كشاورزی كشور آمده است: با عنایت به این كه در قانون نظام صنفی كشور حداقل سواد جهت احراز مسئولیت در هیات مدیره دیپلم می باشد، داشتن حداقل مدرك دیپلم(نظام قدیم و یا جدید) برای اعضای هیات مدیره و بازرس نظام صنفی كشاورزی شرط لازم است.ارسال در تاریخ چهارشنبه 19 خرداد 1395 توسط گروه كارشناسان كشاورزی

گردهمایی بررسی جایگاه نظام صنفی كشاورزی با حضور مدیركل دفتر امور تشکلهای کشاورزی، رئیس گروه سازماندهی و ساماندهی تشکل ها و صنوف دفتر امور تشكل های كشاورزی، مسئولین تعاون روستایی استان همدان، روسای ادارات تعاون روستایی شهرستان های همدان، رئیس نظام صنفی كشاورزی استان همدان، دبیران اجرایی نظام صنفی شهرستان ها و تعدادی از کارشناسان و کارکنان تعاون روستایی استان در روز دهم خرداد ماه 95 در محل سالن جلسات اداره تعاون روستایی استان همدان برگزار شد.

مدیركل دفتر امور تشکل های کشاورزی در این جلسه بیان داشت: مسئولیت ها و فعالیت های بخش دولتی در حوزه تشكل ها و نظام صنفی كشاورزی در سازمان تعاون روستایی، دارای اثرات اقتصادی ملموس بر روی فعالیت های سازمان و شبكه است.

دكتر عبدالرضا مسلمی در ادامه افزود: این فعالیت ها برای جامعه هدف یا کشاورزان همانند دوروی یك سكه؛ یک روی اقتصادی و یک روی اجتماعی، فرهنگی دارد. اصلی ترین مسئولیت سازمان، حمایت از جامعه روستایی است و این حمایت با پشتیبانی، آموزش و هدایت امکانپذیر است.

وی یکی از معایب موجود در شبكه تعاونی ها را عدم حضور بیش از 90درصد اعضاء در مجامع عنوان نموده و در ادامه اظهار داشت: دلیل این وضعیت به خاطر وجود دو شکاف اصلی است. شکاف اول شکاف بین منافع تعاونی با اعضاء و شکاف دوم ناشی از شکاف بین اتحادیه ها و تعاونی ها است. برای حل شکاف اول ایجاد جذابیت های بیشتر برای کشاورزان و برای شکاف دوم، حمایت هرچه بیشتر اتحادیه ها از تعاونی ها راهکاری موثر است.

مدیركل دفتر امور تشکل های کشاورزی، زمینه سازی به منظور مشارکت و همفكری در اجرای برنامه ها؛ هموار کردن تعامل بین روستاییان با شبکه های اقتصادی؛ پیگیری مشكلات با مجموعه دستگاه هایی نظیر وزارت نیرو، بانک ها و بیمه های اجتماعی توسط نظام های صنفی كشاورزی را از جمله انتظارات از مدیران تعاون روستایی بیان كرد.

وی با بیان این كه پروژه ها را باید با قدرت ایجاد همگرایی در جامعه عملیاتی کرد، افزود: همگرایی باعث احساس امنیت در کشاورزی می شود و تمام کارهایی که در نظام صنفی انجام شده به منظور افزایش همگرایی بوده است. اما از آنجایی که كار در این بخش، دو بعد فرهنگی- اجتماعی(نرم افزاری)و بعد سخت افزاری دارد، کار مقداری مشکل است. زیرا در بعد سخت افزاری و کارهای عمرانی با اشیای فیزیکی سر و کار داریم که کار را راحت می کند امادر بعد فرهنگی، اجتماعی با انسان ها سر و کار داریم. بنابراین فرهنگ سازی، آسان نیست.

 

با تشكر از خانم مهندس شعبانی دبیر اجرایی نظام صنفی كشاورزی استان همدان برای ارسال گزارشارسال در تاریخ دوشنبه 17 خرداد 1395 توسط گروه كارشناسان كشاورزی

عضو نظام صنفی كشاورزی شهرستان سمیرم استان اصفهان به عنوان نماینده با کسب اکثریت آراء مردم شهرستان به عنوان منتخب این حوزه انتخابیه در دورهٔ دهم مجلس شورای اسلامی معرفی شد.

دكتر اصغر سلیمی از كشاورزان پیشرو فعال در پرورش سیب درختی در منطقه دناكوه گنجگان و از اعضای دارای پروانه فعالیت از نظام صنفی كشاورزی شهرستان سمیرم می باشد.

منبع خبر: دبیرخانه نظام صنفی كشاورزی شهرستان سمیرمارسال در تاریخ یکشنبه 16 خرداد 1395 توسط گروه كارشناسان كشاورزی

در ارتباط با اقدامات نظام های صنفی كشاورزی در ذیل ابلاغیه وزیر جهاد کشاورزی شماره 9791/02 مورخ 6/4/94 با موضوع "تقویت فنی و علمی نظام های صنفی به منظور حضور فعال و موثر و بهره مندی از نظرات آنها در بخش كشاورزی، حضور نمایندگان نظام های صنفی كشاورزی در مجامع، شوراها، جلسات و كارگروه های تخصصی بخش كشاورزی و حمایت و توانمندسازی نظام صنفی در  اجرای وظایف و ماموریت های غیرحاكمیتی بخش كشاورزی" كه مهندس محمود حجتی بدانها تصریح نموده بود، چندی پیش بخش نخست گزارش اقدامات و پیگیری های نظام صنفی كشاورزی استان اصفهان در این مورد ارائه شد.

در اینجا در بخش دوم و پایانی به سایر اقدامات نظام صنفی كشاورزی این استان اشاره می شود كه این شیوه عمل قطعا می تواند به عنوان یك الگو مورد استفاده نظام های صنفی كشاورزی قرارگیرد.

.....

9-برگزاری نشست مشترك دبیران نظام صنفی كشاورزی شهرستان های استان با استاندار و مدیركل مدیریت بحران در مورخ 3/10/94

برخی از مصوبات(ابلاغ مصوبات جلسه از طرف استانداری طی مكاتبه با مدیرعامل شركت آب منطقه ای استان و اداره كل مدیریت بحران): انتخاب مشاور بخش كشاورزی برای استاندار و به طور مشابه در سطح شهرستان برای فرمانداران از شبكه نظام صنفی/تشكیل كمیته ای مركب از نمایندگان استانداری، سازمان جهاد كشاورزی استان و نظام صنفی كشاورزی استان برای پیگیری مسائل و مشكلات از طریق وزارتخانه ها و نهادها/ حضور فعال بخش كشاورزی در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و كشاورزی استان/ مشاركت نظام صنفی در بحث های مربوط به حوزه انتقال آب،‌ ساماندهی رودخانه زاینده رود، بیمه محصولات كشاورزی و رفع مشكل امهال وام های بخش كشاورزی.

10-برگزاری جلسه نظام صنفی كشاورزی با بخش های تخصصی جهاد كشاورزی استان(مركز توسعه مكانیزاسیون كشاورزی) در مورخ 5/10/94

موضوع: واگذاری امور حاكمیتی و قابل پیگیری مرتبط با صنایع كشاورزی و مكانیزاسیون توسط نظام صنفی كشاورزی(ابلاغی رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان) 

برخی از مصوبات:انجام صدور پروانه فعالیت مشاغل كارگاهی در حوزه مكانیزاسیون كشاورزی توسط نظام صنفی كشاورزی / حضور مستمر نظام صنفی كشاورزی استان در جلسات پدافند غیرعامل و كمیته بهداشت و كارگروه تامین و تدارك شوخت در بخش كشاورزی و كمیته تخصصی مكانیزاسیون

11- برگزاری جلسه نظام صنفی  كشاورزی با بخش های تخصصی جهاد كشاورزی استان(معاونت بهبود تولیدات گیاهی) در مورخ  4/11/94

موضوع: واگذاری امور حاكمیتی و قابل پیگیری در حوزه معاونت تولیدات گیاهی توسط نظام صنفی كشاورزی (ابلاغی رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان)    

برخی از مصوبات: مشاركت نظام صنفی كشاورزی در مباحث ترویجی حوزه نظارت و اجرای الگوی صحیح آبیاری و كشت/ مشاركت و حضور هیات مدیره نظام صنفی شهرستان ها برای تعیین خسارت وارده بر محصولات كشاورزی/ ملاك قرار گرفتن پروانه فعالیت نظام صنفی كشاورزی بعنوان مدرك معتبر شغلی توسط بانك ها و موسسات دولتی و غیردولتی/ حضور نمایندگان نظام صنفی كشاورزی در جلسات ستاد مبارزه با سن غلات استان، مدیریت آفات و نیز در چهار كمیته: زراعت، باغبانی،‌مكانیزاسیون و گیاه پزشكی.

12- برگزاری جلسه نظام صنفی كشاورزی با بخش های تخصصی جهاد كشاورزی استان(مدیریت امور سرمایه گذاری) در مورخ 5/11/94

 موضوع: واگذاری برخی از وظایف غیرحاكمیتی مدیریت امور سرمایه گذاری سازمان جهاد كشاورزی استان به نظام صنفی كشاورزی

برخی از مصوبات: نظام صنفی كشاورزی شهرستان نسبت به شناسایی، ترغیب و هدایت متقاضیان سرمایه گذاری در بخش كشاورزی اقدام و نسبت به معرفی آنان جهت انجام مراحل بعدی به مدیریت های جهاد كشاورزی اقدام نمایند. / كلیه راهكارها جهت حضور رسمی و فعال نظام صنفی كشاورزی در تمامی مراحل بیمه كشاورزی توسط مدیریت امور سرمایه گذاری سازمان جهاد كشاورزی بررسی و سپس موضوع آن از طریق مراجع ذیربط پیگیری شود. / فراهم نمودن شرایط حضور نماینده مطلع و ثابت نظام صنفی كشاورزی استان به منظور شركت در جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و كارگروه تسهیل و رفع موانع تولید.

13- برگزاری جلسه (دوم) نظام صنفی كشاورزی استان با استاندار در مورخ  30/1/95

موضوع: پیگیری اجرای مصوبات جلسه اول پیرامون واگذاری امور تصدیگری دستگاه های اجرایی به نظام صنفی كشاورزی

 

كلیه موارد مربوط دستور استاندار در خصوص حمایت از نظام صنفی كشاورزی در راستای تقویت بخش كشاورزی و كشاورزان و نهایی سازی پیشنهادهای اجرایی در بخش های آب،‌كشاورزی، بازرگانی و صنایع مرتبط با بخش كشاورزی جهت هماهنگی های بیشتر برای واگذاری به نظام صنفی كشاورزی و انجام مكاتبات مدیر دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری با مدیرعامل شركت آب منطقه ای اصفهان

14- مكاتبه دبیر اجرایی نظام صنفی كشاورزی استان با رئیس نظام صنفی كشاورزی كشور ( رونوشت ها به: مدیركل دفتر امور تشكل های كشاورزی، رئیس جهاد كشاورزی استان، مدیر تعاون روستایی استان و نظام صنفی كشاورزی شهرستان ها) در مورخ 5/2/95

موضوع: شرح انجام پیگیری های نظام صنفی كشاورزی استان اصفهان در خصوص ابلاغیه وزیر جهاد كشاورزی به منظور حمایت و توانمندسازی نظام صنفی كشاورزی

دانلود مكاتبه

 

لینك مرتبط: اجرای ابلاغیه وزیر جهادكشاوزری توسط نظامهای صنفی كشاورزی /نظام صنفی كشاورزی استان اصفهان(بخش نخست) ارسال در تاریخ چهارشنبه 12 خرداد 1395 توسط گروه كارشناسان كشاورزی

شانزدهمین جلسه شورای مرکزی نظام صنفی کشاورزی کشور با حضور رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان مركزی تعاون روستایی ایران، رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور، نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی، معاون و نماینده سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور و روسای هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی استان های کشور، روز سه شنبه 4 خرداد ماه 95 در سالن جلسات سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نظام صنفی كشاورزی، مصوبات شانزدهمین جلسه شورای مرکزی نظام صنفی کشاورزی کشور به این شرح است:

1-تصویب صورتجلسه تیپِ تحویل و تحول رئیس،‌نایب رئیس و خزانه دار نظام صنفی كشاورزی كشور

2-تصویب صورتجلسه تیپِ تحویل و تحول رئیس، نایب رئیس، خزانه دار و دبیر اجرایی نظام صنفی استان

3-تصویب صورتجلسه تیپِ تحویل و تحول رئیس،‌نایب رئیس، خزانه دار و دبیر اجرایی نظام صنفی كشاورزی شهرستان

4-تصویب كلیات نظام پیشنهادات در نظام صنفی كشاورزی كشور

5- مقرر شد تا به منظور اجرای وصول سهم نظام صنفی استان و كشور از نظام های صنفی شهرستان(ماده 27 نظام نامه مالی اداری نظام صنفی كشاورزی)، رئیس هیات مدیره نظام صنفی كشاورزی استان نسبت به اعزام دو نفر كارشناس خبره و معتمد نظام صنفی كشاورزی و سازمان تعاون روستایی استان به شهرستان ها اقدام و درآمدها و هزینه های انجام شده نظام صنفی شهرستان را بررسی و  مبلغ 15 درصد سهم استان و 5 درصد سهم كشور مجموعا 20 درصد را مشخص نماید.ارسال در تاریخ سه شنبه 11 خرداد 1395 توسط گروه كارشناسان كشاورزی

 

كشاورزان مانند همه اقشار جامعه از حقوقی برخوردارند.  ماموریت های نظام صنفی كشاورزی از جمله پیگیری حقوق اجتماعی و اقتصادی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نظام صنفی كشاورزی، نماینده وزارت جهاد كشاورزی در شورای مركزی نظام صنفی كشاورزی در شانزدهمین جلسه شورای مركزی نظام صنفی كشاورزی كشور با بیان این مطلب افزود: حقوق اجتماعی مانند انواع بیمه های اجتماعی، خدمات درمانی و غیره  جزو حقوق لاینفك افراد جامعه است و باید اهمیت داشته باشد. حقوق اقتصادی نیز شامل خدماتی همچون اشتغال، درآمد است كه نظام صنفی در تحقق آن باید تلاش نماید. اما از همه مهم تر، حقوق صنفی و در واقع پیگیری حقوق صنفی كشاورزان و بهره برداران از سوی نظام صنفی كشاورزی است. این حقوق هیچ یك نمی تواند جایگزین یكدیگر شوند و حقوق صنفی آن جایی است كه منافع صنفی كشاورزان دنبال می شود.

دكتر عبدالرضا مسلمی تاكید كرد: تا زمانی كه جایی در قوانین و مقررات برای اصناف كشاورزی وجود نداشته باشد مشكلات همچنان برقرار است. باید به دنبال این باشیم كه در شرایط خاص نظیر قانون  برنامه ششم توسعه كشور و سایر قوانین برای نظام صنفی جایگاه پیدا كنیم. باید به پاسخ این پرسش رسید كه نظام صنفی كشاورزی تا چه میزان توانسته است برای ذینفعان خود كه بهره برداران و كشاورزان هستند، منافع ایجاد نماید و چه حقی را برای كشاورزان می خواهد مطالبه كند.

وی، رصد قوانین و مقررات موجود، تعریف مكانیسم های كاری به منظور احقاق حقوق تولیدكنندگان و لحاظ جایگاه حضور برای نظام صنفی را راهی برای صدور احكام یا دستورالعمل های جدید و یا حذف و اصلاح قوانین در تضاد با منافع حقوقی كشاورزان عنوان داشت. اینها برخی از مواردی است كه در ذیل پنج كارگروه در حال تشكیل در نظام صنفی كشاورزی كشور می باید مطرح باشد.

مدیركل دفتر امور تشكل های كشاورزی اظهار داشت: در ارتباط با موضوع منافع صنفی، به عنوان مثال طی یك سال گذشته تاكنون كه بحث اصلاحیه آیین نامه اجرایی نظام صنفی كشاورزی طی 16 جلسه و با چالش هایی مختلف در هیات دولت مطرح گردید. در اصلاحیه آیین نامه نظام صنفی كشاورزی تلاش گردیده است تا فضای حیاتی نظام های صنفی توسعه یابد و اتاق اصناف كشاورزی در كشور پیش بینی شده است.  

نماینده وزارت جهاد كشاورزی در شورای مركزی نظام صنفی كشاورزی همچنین بر ضرورت پیگیری و انجام تعاملات لازم از سوی تشكل ها و نظام های صنفی به منظور دریافت سهمی از مبلغ 8 میلیارد تومان بودجه مصوبه ویژه حمایت از نظام صنفی کشاورزی، خبرگان کشاورزی، هماهنگی حمایتی کشاورزی و نظام مهندسی کشاورزی كه در بودجه سالیانه گذشته مصوب گردیده بود، تاكید كرد.

مسلمی همچنین افزود: بهتر آن است هنگامی كه جمعی را متشكل نموده و در جلسه ای و یا مراكز تصمیم گیر یا تصمیم ساز حضور می یابیم دقت شود كه آن جمع در وهله نخست، تاثیر گذار باشد و با تجمیع انرژی گروهی بر روی اولویت دارترین موضوع متمركز شده و راهكارهای آن را ارائه نمود. در فضای ملی نیز جایگاه نظام صنفی كشاورزی را مشخص نماییم و نگاه ملی به نظام صنفی داشته باشیم.ارسال در تاریخ یکشنبه 9 خرداد 1395 توسط گروه كارشناسان كشاورزی

بخش كشاورزی در نهاد سازی برای اینكه امور كشاورزان در مسیر حرفه ای و منطقی جریان یابد عقب افتادگی دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نظام صنفی كشاورزی، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان مركزی تعاون روستایی ایران در شانزدهمین جلسه شورای مركزی نظام صنفی كشاورزی كشور با بیان این مطلب افزود: بخشی از مجموعه قوانینی كه ساختارهای كشاورزی را منظم می كند در دهه 50 و در قالب تعاونی ها شكل گرفت. بخشی از آن در اوایل دهه 80 با شكل گیری پنج ساختار قانونی برای بخش كشاورزی به دست آمد كه نظام صنفی كشاورزی یكی از آنها بود.با فرصتی كه هیات دولت در آخرین ماده قانونی آیین نامه اجرایی نظام صنفی كشاورزی در باره بازنویسی آیین نامه پس از سه سال، لحاظ نموده بود خوشبختانه با استفاده از تجربیات به دست آمده در عرصه و شناسایی نقاط قوت و ضعف در موضوع نظام صنفی كشاورزی شرایط لازم برای اصلاحیه این آیین نامه فراهم آمد و ضمن پیگیری های متعدد تاكنون 16 جلسه تخصصی در كمیته ها و كمیسیون های هیات دولت در این ارتباط تشكیل شده است.

تلاش برای تطبیق آیین نامه نظام صنفی كشاورزی با قانون نظام صنفی كشور

مهندس حسین صفایی گفت: در این جلسات سعی شد تا تطبیق آیین نامه نظام صنفی كشاورزی با قانون نظام صنفی كشور را به حداكثر برسانیم. نخستین نفع در این تطبیق و انطباق، در عنوان شناخته شده قانون نظام صنفی كشور در جامعه خلاصه می شود. دیگر آن كه بار اجتماعی و فرهنگی مثبت قانون نظام صنفی به موضوع نظام صنفی كشاورزی نیز منتقل خواهد شد.

فشار رسانه ای برای رفع تاخیر در تصویب اصلاحیه آیین نامه نظام صنفی كشاورزی

وی تصریح كرد: با توجه به تاخیر حاصل آمده در رسیدگی به اصلاحیه آیین نامه نظام صنفی كشاورزی در هیات دولت، آن دسته از نظام های صنفی كشاورزی كه از استعداد كار اجتماعی و رسانه ای قوی تری برخوردارند، همفكری نمایند و فشار رسانه ای جدی تری را جهت رفع تاخیر و موانعی كه از سوی اتاق اصناف و یا وزارت صنعت، معدن و تجارت ایجاد شده است، وارد نمایند.

لزوم راه اندازی وب سایت اطلاع رسانی از سوی نظام صنفی كشاورزی كشور

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان مركزی تعاون روستایی ایران با تاكید بر لزوم راه اندازی وب سایت اطلاع رسانی نظام صنفی كشاورزی توسط نظام صنفی كشاورزی كشور اظهار داشت: اطلاع رسانی به روز یكی از نیازهای اصلی كار نظام های صنفی است. وقتی نظام صنفی از یك وب سایت قوی برخوردار شد، دستگاه هایی كه مستقیم و یا غیر مستقیم با بخش كشاورزی مرتبط هستند نمی توانند بی توجهی كنند.

به روز رسانی و مدیریت وب سایت از راه اندازی مهمتر است

صفایی اضافه نمود: اطلاع رسانی در شكل های مختلف ارائه خبر، مصاحبه، نامه و غیره خلاصه می شود و باید مسائل، به روز بیان شود و اطلاع رسانی بطور سریع انجام گیرد تا این فوریت، تاثیراتش را بر مجریان و مخاطبین خبر به همراه داشته باشد. بعد از راه اندازی وب سایت نظام صنفی كشاورزی آنچه اهمیت فراوان دارد به روز بودن و همچنین مدیریت آن است كه توسط تیمی هدایت شود كه حساسیت های مربوط به نظام صنفی را بتوانند بزرگنمایی كرده، خوب جلوه داده و به بهترین روش اطلاع رسانی نماید.

قدرت نظام صنفی در پیگیری مسائل بخش كشاورزی با بخش دولتی قابل مقایسه نیست

وی با بیان این كه فضای فعلی وزارت جهاد كشاورزی مانع از آن نیست كه صدای كشاورزان از طریق نظام صنفی به مسئولین و یا افكار عمومی منتقل نشود، افزود: نظام صنفی كشاورزی به عنوان بخش غیردولتی و سخنگوی كشاورزان باید رسا، بی پرده و اصولی صحبت های خود را مطرح كند. نظام صنفی در حداقل ترین وضعیت موجود نماینده 700 هزار عضو كشاورز و بهره بردار خود می باشد و احاطه كاملی در ارتباط با مسائل بخش كشاورزی و بهره برداران در اختیار دارد، ضمن این كه نظام صنفی ملاحظات بخش دولتی را به همراه خود ندارد.

لزوم شناسایی بسترهای قانونی موجود جهت ایجاد جایگاه برای نظام صنفی كشاورزی

مدیرعامل سازمان مركزی تعاون روستایی ایران تاكید كرد: نظام صنفی كشاورزی، تمامی بسترهای قانونی موجود كه می تواند بطور مستقیم یا غیر مستقیم برای آن موقعیت حضور و جایگاهی را فراهم آورد، شناسایی و مستند نموده و الزاماتش را فراهم كند. بحث تعرفه ها و عوارض، برنامه پنج ساله، نظام بازار و غیره برخی از این موارد می تواند باشد. در قسمت ها و گلوگاه هایی كه قانونگذار شرایطی را برای حضور فراهم ساخته است آن موارد تبدیل به دستور العمل و آیین نامه شود تا مرجع مربوطه الزام به پذیرش آن را داشته باشد.

در بحث ها، حرفه ای تر وارد شوید

صفایی همچنین در ادامه اظهار داشت: نظام صنفی در بحث های حمایتی از تولیدكنندگان كشاورزی به صورت حرفه ای تر وارد شود و اغلب صرف بیان مشكلات كفایت نمی كند. وقتی موجی مانند آنچه در موضوع شیر ایجاد شد باید بر پایه آن یك ساختار دراز مدت و دائم شكل بگیرد و طوری نباشد كه صرفا به یك واكنش تدافعی و تصمیماتی مقطعی منجر شود. این امر در تمامی امور كشاورزی می تواند صورت گیرد.

كارشناسان با دانش

وی در پایان تصریح كرد: همانند اتحادیه ها، در نظام های صنفی نیز به وجود كارشناسان با دانش نیاز داریم و این خلاء باید پر شود و از نظام های صنفی درخواست می شود كه مسائل اصلی كشاورزان را به همراه بسته های اجرایی و پیوست های كارشناسی شده برای حل مشكل كه از نگاه كشاورزی و تولید كننده تهیه شده است، اظهار نماید.ارسال در تاریخ شنبه 8 خرداد 1395 توسط گروه كارشناسان كشاورزی

رئیس نظام صنفی كشاورزی كشور در شانزدهمین جلسه شورای مرکزی نظام صنفی کشاورزی کشور ضمن تاكید بر رعایت نظم و انجام روال قانونی در امور اداری و مالی نظام های صنفی گفت: هر موسسه، ارگان و نهاد برای آن كه بتواند امورات خود را پیش ببرد نیازمند برقراری نظم و روال قانونی كار اداری و مالی است. نظام صنفی كشاورزی نیز بر اساس قوانین و مقررات، مكلف به رعایت این قوانین است و عدول از چارچوب قانون و ضوابط مالی، پذیرفتنی نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نظام صنفی كشاورزی، رئیس نظام صنفی كشاورزی كشور در این جلسه به ارائه اخبار و گزارشات مربوط به اقدامات و پیگیری های نظام صنفی كشاورزی كشور در بحث های بیمه تامین اجتماعی اعضای نظام صنفی و چالش بودجه اندك در نظر گرفته شده بدین منظور ، بیمه تكمیلی بر مبنای اعلام تعداد اعضاء ‌از سوی نظام های استان و شهرستان، موضوع و حواشی اصلاحیه آیین نامه نظام صنفی در هیات دولت و هماهنگی تعیین وقت ملاقات برای اعضای نظام های صنفی كشاورزی با مقام معظم رهبری پرداخت.

مهندس محمدشفیع ملك زاده در ادامه در ارتباط با پیگیری موضوع نرم افزار های اتوماسیون اداری، عضوگیری و صدور پروانه فعالیت، هماهنگی های برگزاری نمایشگاه محصولات ارگانیك در سراسر كشور از طریق تعامل نظام های صنفی با شركت های نمایشگاهی استان ها كه در زمینه برپایی نمایشگاه های كشاورزی توانمندی دارند، و همچنین كسب مجوزها و مراحل اداری برای انتشار نشریه نظام صنفی كشاورزی در آینده، به ارائه توضیحاتی پرداخت.

وی تصریح كرد: هم در بدنه دولت و هم نزد كشاورزان، نظام صنفی كشاورزی هنوز به خوبی معرفی نشده است.

شانزدهمین جلسه شورای مرکزی نظام صنفی کشاورزی کشور، روز سه شنبه 4 خرداد ماه 95 در سالن جلسات سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران برگزار شد.ارسال در تاریخ چهارشنبه 5 خرداد 1395 توسط گروه كارشناسان كشاورزی

نظام صنفی كشاورزی یكی از فراگیرترین تشكل های فعال در بخش كشاورزی است اما بخش عمده مسائل و مشكلات گریبانگیر نظام صنفی كشاورزی به آموزش و آگاهی ضعیف دست اندكاران مرتبط با این نظام اعم از دولتی و غیردولتی بر می گردد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نظام صنفی كشاورزی، رئیس نظام صنفی كشاورزی كشور با بیان این مطلب در گردهمایی ملی کارگزاران امور تشکل ها و نظام صنفی کشاورزی تعاون روستایی استان های کشور گفت: برای بهتر كار كردن و پیشرفت امور نیاز به آموزش در نظام های صنفی است و در نظام صنفی كشور برنامه ریزی هایی را به منظور توسعه و تقویت آموزش در نظر داریم كه برای اركان استانی برگزار شود و آنها در سطح استان ها برنامه های آموزشی را اجرا نمایند.

مهندس محمدشفیع ملك زاده افزود: با توجه به ابلاغیه وزیر محترم جهاد كشاورزی برای به رسمیت شناختن این نظام،‌از مسئولان امور تشكل ها می خواهیم در این راستا و تحقق بخشی هر چه بیشتر موضوع فعالیت نموده و همچنین برای حضور نظام صنفی در رسانه ها برای طرح مسائل و مشكلات آن اقدام داشته باشند.

وی همچنین از تمامی دست اندركاران و كارگزاران وزارت جهاد كشاورزی در تمامی سطوح و بویژه سازمان مركزی تعاون روستایی و رئیس هیات مدیره این سازمان به خاطر حمایت از نظام صنفی كشاورزی در زمینه های مختلف نرم افزاری و سخت افزاری تشكر خود را ابراز نمودند.ارسال در تاریخ سه شنبه 4 خرداد 1395 توسط گروه كارشناسان كشاورزی

رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان مركزی تعاون روستایی ایران در گردهمایی ملی کارگزاران امور تشکل ها و نظام صنفی کشاورزی استان های کشور در حضور مدیركل دفتر امور تشكل های كشاورزی، رئیس نظام صنفی كشاورزی كشور، مدیرعامل مجمع ملی خبرگان كشاورزی، مدیر تعاون روستایی استان زنجان و مسئولان امور تشكل های كشاورزی استان ها به تشریح زیرساختهای فراهم كننده مشاركت مردم در مسایل اجتماعی و اقتصادی بخش كشاورزی و جایگاه و الزامات نظام صنفی كشاورزی در این روند پرداخت.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نظام صنفی كشاورزی مهندس حسین صفایی گفت: برای ایجاد زیرساختهای فراهم كننده مشاركت مردم در مسایل اجتماعی و اقتصادی بخش كشاورزی دو فراز مهم را داریم یك فراز آن در دهه پنجاه می باشد كه در این دهه چند قانون مهم وضع شده است و فراز بعد در دهه هشتاد می باشد.

 

وی افزود: در فراز اول بستر گسترش تعاونی های كشاورزی فراهم شد.  بر اساس قانون تعاونی ها مصوب سال 1350 تعاونی های تخصصی در نزدیك به ده رشته تخصصی بخش كشاورزی شكل گرفتند. ماهیت قانونی این تعاونی ها فراگیری و پوشش حداكثری می باشد و تاكنون پایدار مانده اند. ساختار این تعاونی ها و فراگیری آنها به گونه ای است كه انحلال آنها را نیز به راحتی امكان پذیر نمی سازد. این تعاونی ها ماهیت بنگاههای اقتصادی و تا حدودی مالی دارند و خدمات بازرگانی و تخصصی و در مجموع اقتصادی به اعضا می دهند. در فراز دوم قوانینی تصویب می شود كه تشكلهای غیر تعاونی و صنفی با ماهیت اجتماعی در آن شكل می گیرند. علاوه بر ایجاد تعاونی ها، تشكلهای صنفی و حرفه ای نیز كه برای توسعه كشاورزی می باشند در حیطه وظایف سازمان تعاون روستایی قرار می گیرند. در این حیطه تشكلهای صنفی و حرفه ای نظام صنفی كشاورزی شكل گرفت.

 

صفایی در ادامه تصریح كرد: در صورتی كه سازماندهی نظام صنفی به غیر از تعاون روستایی به بخش دیگری محول می شد عملكرد آن به این قوت نبود.

 

رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان مركزی تعاون روستایی ایران گفت: با توجه به تأخیری كه تشكیل صنف كشاورزی نسبت به سایر صنوف دارد ما باید تلاش كنیم كه این تأخیر را جبران كنیم و محیط نظام صنفی را نسبت به نظام صنفی حساس كنیم. نظام صنفی كشاورزی یك نهاد مردمی قدرتمند و نماینده كشاورزان است و منافع عمومی كشاورزان را دنبال می كند.

 

صفایی با اشاره به این كه نظام صنفی باید در موازات و در كنار ما در مسایل اجتماعی و اقتصادی كشاورزی حضور داشته باشد و با این حضور خود را تعریف كند و اقتدار خود را نشان دهد، افزود: ما بخشی از نهادسازی را كه بر اساس قوانین و وظایف به ما واگذار شده است را دنبال می كنیم كه با توجه به نیاز بخش برای آن شكلی را طراحی می نماییم تا برای رفع این نیازها فعالیت نماید. تلاشی كه برای آموزش و تجهیز و برقراری و پایداری این ساختار انجام می گیرد، كاری ماندنی برای كشاورزی ایران و بدون شك در آینده مایه مباهات خواهد بود.

 

وی در پایان اظهار امیدواری نمود با باوری كه در دولت به ایجاد نهادهای مدنی وجود دارد بستر روشنی برای استقرار نظام صنفی و پیشرفت آن وجود دارد و امید است با اصلاحاتی كه در آیین نامه اجرایی نظام صنفی كشاورزی شده است این نظام بتواند بیش از پیش منشاء خدمات صنفی و سازماندهی و مشاركت كشاورزان در امورشان باشد.ارسال در تاریخ شنبه 1 خرداد 1395 توسط گروه كارشناسان كشاورزی