تبلیغات

ابزار هدایت به بالای صفحه

پایگاه اطلاع رسانی نظام صنفی کشاورزی
پایگاه اطلاع رسانی نظام صنفی کشاورزی

جلسه توانمندسازی کارگروه استانی نظام صنفی کشاورزی در استان چهار محال و بختیاری با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی و معاونین، مدیر تعاون روستایی استان و اعضای هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی استان در روز 25 مهرماه 1395 برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نظام صنفی کشاورزی، معاون دفتر امور تشکل های کشاورزی با بیان این مطلب گفت: هدف از برگزاری این جلسه که به همت سازمان تعاون روستایی استان چهار محال و بختیاری برگزار شد، اتخاذ راهکارهای مناسب به منظور تبیین نظام صنفی کشاورزی و امکان یابی دریافت تسهیلات و نهاده ها در زیر بخش های کشاورزی، دامداری و باغداری از طریق ارائه پروانه فعالیت نظام صنفی بود.

مرتضی ادیب افزود: نظام صنفی شرایطی را بوجود آورده است که بعنوان حامی و چتر حمایتی بخش کشاورزی، بهره برداران و شاغلان را تحت پوشش قرار می دهد.

وی تاکید کرد: نهادینه کردن مشارکت مردم در ساختارهای تشکلی برای دفاع از حق و حقوق ذینفعان از جمله چشم اندازهای کاری دبیرخانه مرکزی نظام صنفی کشاورزی در دفتر امور تشکل های کشاورزی است.

ادیب ضمن تشریح سیاست های دفتر امور تشکل های کشاورزی در سال 1395 بر مبنای نیازها و انتظارات بخش کشاورزی به برخی از این سیاست ها همچون ایجاد شبکه و تشکل های کارآمد، توانمندسازی تشکل ها، فراهم کردن شرایط لازم برای عضویت و پوشش حداکثری شاغلین بخش کشاورزی در نظام صنفی، ایجاد زمینه های لازم جهت اعتبار بخشی به پروانه های فعالیت نظام صنفی و تلاش در جهت افزایش نقش تشکل ها و نظام صنفی کشاورزی در ساماندهی و تنظیم بازار محصولات کشاورزی تاکید کرد.

معاون دفتر امور تشکل های کشاورزی در باره نتایج این نشست گفت: در این جلسه و در جهت اجرایی سازی ابلاغیه وزیر جهاد کشاورزی، شرایط لازم جهت حضور نظام صنفی کشاورزی استان در چهار کارگروه تخصصی بخش کشاورزی با اقدام رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فراهم آمد. همچنین مقرر گردید که طی نامه مدیر جهاد کشاورزی استان، مدیریت های جهاد کشاورزی شهرستان ها نیز زمینه حضور و عضویت نظام های صنفی کشاورزی در کارگروه ها و جلسات مرتبط با بخش کشاورزی را تسهیل نمایند.

ادیب همچنین اضافه نمود: از دیگر مصوبات این جلسه، استفاده و کاربرد پروانه فعالیت نظام صنفی کشاورزی در امر خرید تضمینی محصولات کشاورزی و تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی بود.

وی در پایان اظهار داشت: با تعاملات متقابل جهاد کشاورزی، تعاون روستایی و نظام صنفی در استان چهارمحال و بختیاری جایگاه نظام صنفی کشاورزی در حال تقویت است.

نمایندگان دفتر امور تشکل های کشاورزی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در این جلسه آقایان ادیب و سید ناصرالدین حسینی بودند.ارسال در تاریخ چهارشنبه 28 مهر 1395 توسط گروه كارشناسان كشاورزی

رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: عقب ماندگی بخش کشاورزی منجر به یک آسیب و بی نظمی در بخش و مشاغل بخش کشاورزی گردیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسنی نظام صنفی کشاورزی، حسین صفایی با بیان این مطلب در همایش نظام صنفی کشاورزی استان مازندران با اشاره به این که توسعه سازمان های مردم نهاد در بخش کشاورزی بسیار پایین بوده است، افزود: نظام صنفی کشاورزی، جدیدترین سازمان مردم نهاد بخش کشاورزی محسوب می شود که نزدیک به چهار سال از سازماندهی آن در سطح ملی می گذرد.

وی با بیان این که مشکل اصلی ما وابستگی و چشم دوختن تشکل های مردم نهاد به دولت است، گفت: استقرار و توسعه نظام صنفی کشاورزی یکی از وظایف اصلی ما در بخش دولتی است.

صفایی تصریح کرد: تکیه نظام صنفی کشاورزی بر مردم استوار است و این نظام  در آینده گسترده ترین جایگاه در میان تشکل های بخش کشاورزی را خواهد داشت.ارسال در تاریخ سه شنبه 27 مهر 1395 توسط گروه كارشناسان كشاورزی

همایش نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران با حضور استاندار، رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور، مدیرکل دفتر امور تشکل های کشاورزی، رئیس جهاد کشاورزی و مدیر تعاون روستایی استان، اعضای هیات مدیره نظام های صنفی کشاورزی استان و شهرستان ها در روز چهاردهم مهرماه 1395 در شهرستان بابلسر برگزار شد.

توجه به موضوع آموزش و توانمندسازی نظام های صنفی کشاورزی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نظام صنفی کشاورزی، در ابتدا مدیر سازمان تعاون روستایی استان مازندران با ارائه گزارش عملکرد شش ماهه نخست سال جاری سازمان و نیز اقدامات در حوزه تشکل ها و نظام صنفی کشاورزی گفت:  340 تشکل در استان مازندران فعالیت دارند که حمایت و نظارت آنها بر عهده سازمان است.

مهندس کریمی ضمن بیان اقدامات مهم نظام صنفی کشاورزی استان در امر عضوگیری و بیمه تامین اجتماعی بر ضرورت شناساندن نظام صنفی کشاورزی به دستگاه ها، سازمان ها وکشاورزان و توجه به موضوع آموزش و توانمندسازی آن تاکید کرد.

انتقاد از اجرای ضعیف ابلاغیه وزیر جهاد کشاورزی

سپس رئیس هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی استان مازندران در این همایش گفت: تعداد اعضای نظام صنفی کشاورزی استان حدود 40هزار عضو است که با تلاش های مستمر حدود 30 هزار نفر از آنها مشمول بیمه تامین اجتماعی شده اند.

هاشمی با اشاره به ابلاغیه وزیر جهاد کشاورزی به معاونین، روسای سازمان جهاد کشاورزی استان ها در موضوع اعتبار پروانه فعالیت نظام صنفی و نیز بستر سازی زمینه حضور نمایندگان نظام های صنفی کشاورزی در مجامع، شوراها، جلسات و کارگروه های تخصصی بخش کشاورزی از اجرای ضعیف این ابلاغیه از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان ماندران انتقاد کرد.

توسعه سازمان های مردم نهاد و تشکلها در بخش کشاورزی بسیار پایین بوده است

در ادامه این گردهمایی، رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به این که توسعه سازمان های مردم نهاد و تشکلها در بخش کشاورزی بسیار پایین بوده است، افزود: نظام صنفی کشاورزی، جدیدترین تشکل  بخش کشاورزی محسوب می شود که نزدیک به چهار سال از سازماندهی آن در سطح کشور می گذرد.

مهندس حسین صفایی اظهار داشت: عقب ماندگی بخش کشاورزی منجر به یک آسیب و بی نظمی در بخش و مشاغل بخش کشاورزی گردیده است.

تعامل جهاد کشاورزی نظام صنفی و نظام مهندسی

دکتر ربیع فلاح استاندار مازندران  در این همایش با اشاره به ظرفیت های کشاورزی استان بر ضرورت تعامل و همکاری مشترک میان جهاد کشاورزی، نظام صنفی کشاورزی و نظام مهندسی کشاورزی استان تاکید کرد.

پیگیری مسائل و مشکلات بخش کشاورزی وظیفه نظام صنفی کشاورزی است

سپس رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور با بیان هویت بخشی به کشاورزان و مشاغل بخش کشاورزی و دفاع از حقوق صنفی کشاورزان از طریق نظام صنفی کشاورزی بر حضور مستمر نمایندگان نظام صنفی در جلسات تصمیم گیر و تصمیم ساز مرتبط با بخش کشاورزی تاکید کرد.

مهندس ملک زاده تصریح کرد: نظام صنفی کشاورزی می تواند به عنوان قدرتمندترین تشکل صنفی در بخش کشاورزی مطرح باشد.

وی افزود: پیگیری مسائل و مشکلات بخش کشاورزی، انعکاس و رسانه ای کردن این موارد وظیفه نظام صنفی کشاورزی است.

رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور از سازمان های جهاد کشاورزی و تعاون روستایی استان خواست تا در ارتباط با ابلاغیه وزیر جهاد کشاورزی در موضوع نظام صنفی کشاورزی شاهد همکاری ها و تعاملات مثمر ثمری باشیم.

ملک زاده همچنین با اشاره به روند اصلاحیه آیین نامه نظام صنفی کشاورزی در کمیسیون های دولت افزود: انطباق آیین نامه نظام صنفی کشاورزی با نظام صنفی کشور موردی است که در این اصلاحیه لحاظ گردیده است.

با کشاورزان و دولت

سپس مهندس خاکزاد دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی استان مازندران با ارائه خلاصه ای از اقدامات و دستاوردهای نظام استان و شهرستان ها گفت: نظام صنفی نماینده کشاورزان و بازوی اجرایی بخش دولتی است.

تشکل های کشاورزی خودشان را باور داشته باشند

در ادامه رئیس جهاد کشاورزی استان مازندران در این نشست گفت: تشکل های کشاورزی باید خودشان را باور داشته باشند، استقلال خود را حفظ نموده و از بخش کشاورزی دفاع منطقی کنند.

مهندس حیدرپور تاکید کرد: تشکل های بخش کشاورزی به سمتی حرکت کنند که تاثیرگذار در بخش کشاورزی باشند.

وی افزود: عضوگیری و صدور پروانه فعالیت، تنها بخشی از وظایف نظام صنفی کشاورزی محسوب می شود.

پنل تخصصی پرسش و پاسخ

در ادامه این گردهمایی نیز پنل تخصصی پرسش و پاسخ با حضور آقایان مسلمی مدیرکل دفتر امور تشکل های کشاورزی، ملک زاده، عدل طلب رئیس گروه بررسی های اقتصادی و اجتماعی ،کرمی مقدم رئیس گروه سازماندهی و ساماندهی دفتر امور تشکل های کشاورزی و حق پژوه مشاور نظام صنفی کشاورزی کشور برگزار شد.

عمده سوال های مطرح شده اعضای حاضر در این پنل شامل: بیمه کارفرمایان بخش کشاورزی، تفاوت پروانه های صادر شده از سوی اتاق اصناف بازرگانی، نظام صنفی کشاورزی و نظام مهندسی کشاورزی، کد گذاری مشاغل بخش کشاورزی، قانون انتزاع و جایگاه نظام صنفی کشاورزی. نظارت نظام های صنفی از سوی سازمان تعاون روستایی بود.

پایان بخش این گردهمایی، برگزاری مجمع عمومی سالیانه نظام صنفی کشاورزی استان مازندران بود که با حضور اکثریت اعضاء انجام پذیرفت.

عکس ها: روابط عمومی تعاون روستایی استان مازندرانارسال در تاریخ دوشنبه 19 مهر 1395 توسط گروه كارشناسان كشاورزی

گردهمایی و نمایشگاه فن بازار مزرعه با حضور 40 شرکت در حوزه کشاورزی از استان های خراسان شمالی و رضوی، البرز و تهران به همت انجمن خبرگان كشاورزی شهرستان شیروان و با همكاری نظام صنفی كشاورزی شهرستان و استان خراسان شمالی با حضور نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، فرماندار شیروان، مدیر مرکز رشد کشاورزی، نمایندگان دفتر امور تشكل های كشاورزی سازمان مركزی تعاون روستایی ایران و جمعی از كشاورزان در روز 8 مهر ماه 1395 جاری برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نظام صنفی كشاورزی، معاون دفتر امور تشكل های كشاورزی طی سخنرانی در این مراسم گفت: این كه بخش غیر دولتی با برنامه ریزی خود توانسته است كه در برپایی چنین همایشی با محوریت ترویج استفاده از ماشین آلات كشاورزی مدرن در بخش كشاورزی اهتمام داشته باشد شایسته تقدیر است.

مرتضی ادیب با اشاره به كاركرد و وظایف خبرگان كشاورزی و نظام صنفی كشاورزی افزود: عمده وظیفه خبرگان كشاورزی، ارائه و انتقال ایده ها و دانش به كشاورزان جهت فراهم آوردن بستر مناسب ارتقای سطح دانش و تولید آنان است. ایجاد امکان در دفاع از حقوق و منافع صنفی کشاورزان نیز موضوع مهمی است كه نظام صنفی كشاورزی در تعامل با مراكز و مجامع تصمیم گیر و قانونگذار، پیگیر آن است.

وی همچنین اظهار داشت: لزوم كمك به بخش كشاورزی عنوان مشترك و مورد تاكید مسئولین حاضر در این همایش بود و آنچه حائز اهمیت می باشد این است كه نحوه و چگونگی این حمایت باید تبیین گردد كه خبرگان كشاورزی می تواند در شناسایی ظرفیت های بخش كشاورزی و با تعاملات خود، برنامه های اجرایی و راهكارهای مربوط را ارائه نماید. 

معاون دفتر امور تشكل های كشاورزی ضمن اشاره به اهمیت دانش و فناوری های نوین در بخش كشاورزی تاكید كرد: دانش بومی موجود در نزد كشاورزان نباید به فراموشی سپرده شود.

ادیب در پایان تصریح كرد: تلفیق دانش بومی و دانش نوین در توسعه و پیشرفت بخش كشاورزی نقش تاثیرگذاری باقی خواهد گذاشت و پژوهش ها هم بیان كرده اند كه با این تلفیق می توان به موفقیت هایی دست یافت كه هیچ كدام از آنها به تنهایی قادر به تحقق آن نیستند.ارسال در تاریخ سه شنبه 13 مهر 1395 توسط گروه كارشناسان كشاورزی

سرمایه‌ اجتماعی مفهومی است كه در جامعه‌شناسی، اقتصاد، روانشناسی و سایر حوزه‌های اجتماعی كاربرد دارد. توفیق سازمانها و نهادهای مختلف تنها در انباشت ثروت مادی و تجهیز به آخرین امكانات و فناوری‌ها نیست چراكه سرمایه مالی، فیزیكی و انسانی بدون سرمایه اجتماعی،كارآیی كافی ندارند. تجربه نشان داده  استفاده بهینه از سرمایه‌های مالی و فیزیكی و انسانی بدون شبكه روابط متقابل بین افراد كه توأم با اعتماد، محبت و دوستی و در جهت حفظ ارزش‌ها و هنجارهاست، راه به جایی نمی برد.

 

سرمایه اجتماعی را می توان مجموعه هنجارهای موجود در سیستم‌های اجتماعی كه موجب ارتقای سطح همكاری اعضای آن جامعه و پایین آمدن سطح هزینه‌های تبادلات و ارتباطات می‌شود دانست. بانك جهانی سرمایه اجتماعی را پدیده‌ای می‌داند كه حاصل تأثیر نهادهای اجتماعی، روابط انسانی و هنجارها بر روی كمیت و كیفیت تعاملات اجتماعی است. تجارب جهانی این سازمان نشان می‌دهد كه وجود سرمایه های اجتماعی ، تأثیر قابل توجهی بر اقتصاد و توسعه كشورهای مختلف دارد. سرمایه اجتماعی به صورت فیزیكی وجود ندارد، بلكه حاصل تعاملات و هنجارهای گروهی و اجتماعی است و افزایش آن می‌تواند موجب پایین آمدن قابل توجه سطح هزینه‌های اداره جامعه و نیز هزینه‌های عملیاتی سازمان‌ها و نهادها در جامعه ‌شود.

 

سرمایه‌ اجتماعی حاصل پدیده‌هایی  همچون اعتماد متقابل؛ تعامل اجتماعی متقابل؛ گروه‌های اجتماعی؛ احساس هویت جمعی و گروهی؛ احساس وجود تصویری مشترك از آینده و در نهایت،  كار گروهی در یك سیستم اجتماعی می باشد.

 

یك موضوع مفهومی مهم در سرمایه اجتماعی، «شبكه اعتماد» است.  اعتماد نقش زیادی در تسهیل فرایندها و كاهش هزینه‌های مربوط تبادلات و ارتباطات دارد. شبكه اعتماد می‌تواند بین افراد یك گروه و یا بین گروه‌ها، شبكه ها و سازمان‌های مختلف به وجود آید.

 

مفهوم مفید بعدی «شعاع اعتماد» است. شعاع اعتماد به معنی میزان گستردگی دایره همكاری و اعتماد متقابل اعضای یك گروه است.  تمامی گروه‌های اجتماعی دارای میزان خاصی از شعاع اعتمادند . هر چه شعاع اعتماد یك گروه اجتماعی بیشتر باشد، سرمایه اجتماعی بیشتری نیز خواهد داشت.

 

سرمایه های اجتماعی با آفاتی نیز رو به رو هستند. یكی از مسائلی كه موجب از میان رفتن سرمایه اجتماعی در سازمان ها و نهادهای مختلف می‌شود، جدایی دست اندركاران و مدیران از كاركنان و كارگران است.

 

هرچه ذخیرة سرمایه اجتماعی در یك نهاد یاسازمان بالاتر باشد، نیاز به تدوین قوانین و مقررات گسترده و نیز  ایجاد نهادهای اجرایی و نظارتی كاهش می‌یابد. بدون شك ابلاغ دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های متعدد نظارتی و كنترلی و تشكیل نهادهای متعدد نظارتی و بازرسی و وجود مسائلی از جمله شایعه پراكنی ها، ترور و تخریب شخصیت‌ها، تخلفات اداری، بی‌اعتنایی كاركنان به كار،  شكست تیم‌ها و كمیته‌های كاری،  تمایل نداشتن كاركنان به یادگیری دانش روز،  فقدان روحیه رقابت‌جویی در درون سازمان یا نسبت به رقبا،  افزایش غیبت، مرخصی و ... از مواردی است كه می‌توانند درجه و میزان سرمایه اجتماعی را در یك سازمان تعیین نمایند.

 

در مجموع می‌توان گفت كه سرمایه اجتماعی عبارت است از تأثیر اقتصادی حاصل از تسهیلاتی كه شبكه‌های اعتماد و مؤلفه‌های فرهنگی در یك سیستم اجتماعی به وجود می‌آورند. شبكه‌های اعتماد علاوه بر كاهش هزینه‌های مدیریتی، موجب می‌شوند كه زمان و سرمایه بیشتری به فعالیت‌های اصلی اختصاص پیدا كند و علاوه بر آن موجب انتقال دانش اعضای گروه‌ها به یكدیگر می‌شود و جریان مناسبی را از یادگیری و دانش در بین آنها فراهم می‌سازد كه این امر نیز می‌تواند در كاهش هزینه‌های مدیریتی و توسعه اجتماعی و سازمانی بسیار مؤثر باشد.

 

سرمایه اجتماعی، پدیده‌ای مدیریت‌پذیر است؛ به این معنا كه می‌توان آن را براساس سیاستگذاری‌ها در حوزه‌های مشخصی در سازمان، بازسازی یا به فرایند شكل‌گیری آن كمك كرد. این امر در صورتی ممكن است كه مدیران عالی و سیاستگذاران سازمان،  اطلاعات درستی از وضعیت موجود سرمایه اجتماعی در سازمان تحت مدیریت خود داشته باشند.

 

*دكتر عبدالرضا مسلمیارسال در تاریخ یکشنبه 4 مهر 1395 توسط گروه كارشناسان كشاورزی

جلسه آموزشی توجیهی طرح عضویت اعضای شركت های تعاونی كشاورزی، تولید روستایی، سهامی زراعی و كشت و صنعت در نظام صنفی كشاورزی با حضور مدیر تعاون روستایی استان مركزی، نماینده دفتر امور تشكل های كشاورزی، مدیران عامل اتحادیه ها و شركت های تعاونی زنان، تولید و روستایی، دبیران اجرایی نظام های صنفی شهرستان ها و استان در روز 24 شهریور ماه 95 در سالن جلسات مدیریت تعاون روستایی استان مركزی برگزار شد.

در ابتدا مهندس علیرضا بادرستانی مسئول امور تشكل ها و نظام های بهره برداری تعاون روستایی استان مركزی توضیحاتی در خصوص اهداف این طرح  را ارائه نمود.

سپس مهندس محمد همتی مدیر تعاون روستایی استان مركزی با اشاره به اهمیت وجود نظام صنفی در زمینه كشاورزی، تعامل و همگرایی هر چه بیشتر تعاونی های روستایی، تولید و كشاورزی را باعث شكوفایی عرصه تولید عنوان كرد.

وی اظهار داشت: تشكل ها بر اساس نیاز بخش كشاورزی راه اندازی شده اند و با توجه به این كه یكی از اهداف تشكیل نظام صنفی كشاورزی، شناسنامه دار كردن و هویت بخشی به كشاورزان و مشاغل بخش كشاورزی است می توان با نظارت، حمایت و هدایت اعضای سایر تعاونی ها به عضویت در این طرح كمك بزرگی به بخش كشاورزی كرد.   

مدیر تعاون روستایی استان مركزی افزود: مهم ترین بحث در بخش كشاورزی داشتن آمار و اطلاعات دقیق است و بر پایه این آمار است كه می توان برنامه ریزی های اصولی انجام داد. بنابر این با عضویت دیگر كشاورزان بخش تعاونی های تولید و كشاورزی در نظام صنفی و سازماندهی و شناسنامه دار كردن محصولات آنها می توان گام های مهمی حتی در عرصه صادرات نیز برداشت.

در ادامه مهندس نبی سپهریان رئیس گروه ساماندهی و سازماندهی تشكل های صنفی-تخصصی با اشاره به جایگاه تشكل ها و تعاونی های بخش كشاورزی، قوانین و مقررات مربوطه آنها گفت: مهم ترین سیاست بخش كشاورزی شناسایی كشاورزان و تولیدكنندگان واقعی است و این بستر را نظام صنفی ایجاد كرده است.

وی افزود: یكی از اهداف مهم طرح این است كه در این شناسنامه دار كردن كشاورزان، ساماندهی مشاغل بخش كشاورزی به صورت مدون و علمی نیز انجام می شود تا در یك روند دو تا سه ساله تمامی كشاورزان و تولیدكنندگان بخش كشاورزی عضو نظام صنفی شوند.

سپهریان اظهار داشت: با توجه به این كه عضویت در نظام صنفی كشاورزی اختیاری است لذا برای تشویق و ترغیب كشاورزان و بهره برداران جهت عضویت می توان از افراد معتمد و مورد قبول روستا نیز استفاده كرد.

وی در ادامه با ارائه طرح از طریق پاورپوینت، فرآیند اجرایی طرح،‌اهداف، ساختار و نحوه تعامل بین نظام صنفی كشاورزی،‌ادارات تعاون روستایی شهرستان، مدیران عامل تعاونی ها و كارگروه طرح در استان و نحوه تدوین برنامه و اجرای برنامه و اجرای آزمایشی(پایلوت) طرح در استان مركزی توضیحاتی را بیان داشت.

در پایان جلسه، حاضران به ارائه نظرات خود پرداختند كه چنین بود:

-          با توجه به مزایای این طرح، برای اجرای طرح كارشناسی دقیقی صورت گرفته تا از بروز هر گونه مشكل جلوگیری شود.

-          مزایا و منافع طرح برای كشاورزان و بهره برداران به طور كامل تشریح گردد.

-          كاركردهای نظام صنفی و ساماندهی مشاغل تقویت شود.

-          رابطه بین شبكه های تعاونی و نظام صنفی تقویت شود.

-          مشكلات موجود در شناسایی كشاورزان و بهره برداران تسهیل شود.

-          پرداخت هزینه حق عضویت در این طرح به گونه ای باشد كه برای اعضا میسر باشد.

*با تشكر از مهندس بادرستانی مسئول امور تشكل ها و نظام های بهره برداری تعاون روستایی استان مركزیارسال در تاریخ شنبه 3 مهر 1395 توسط گروه كارشناسان كشاورزی